V auguste si ľudia na bývanie požičali 138 miliónov eur

03.10.2011 10:31
hypotéka, stavebné, sporenie, prenájom, nájom,...
Ilustračné foto Autor:

Objem úverov na bývanie poskytnutých bankami v auguste vzrástol o 137,75 milióna eur. Celkový stav tak predstavoval na konci ôsmeho mesiaca podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska, 11,653 miliardy eur.

Tradične najvýraznejší medzimesačný prírastok mali iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav sa zvýšil o 106,32 milióna eur na 5,831 miliardy eur. Hypotekárne úvery vzrástli o 21,72 milióna eur na 3,92 miliardy eur a úvery stavebného sporenia o 9,71 milióna eur na 1,902 miliardy eur.

Z celkových úverov na nehnuteľnosti mala Slovenská sporiteľňa podiel 25,38 percenta. Nasledovala VÚB banka s podielom na celkovom objeme úverov 22,41 percenta. Treťou v poradí bola Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 14,3 percenta, no v tesnom závese s podielom 13,57 percenta bola Tatra banka.

V klasických hypotékach dominuje naďalej VÚB so 46,32-percentným podielom, s odstupom nasledovaná Tatra bankou, ktorá evidovala 20,45 percenta z objemu hypoték. V iných úveroch na nehnuteľnosti dominuje zase Slovenská sporiteľňa s podielom 43,36 percenta, druhou v poradí je VÚB banka s 13,65 percenta. Pri úveroch stavebného sporenia mala najväčší podiel Prvá stavebná sporiteľňa, a to až 87,49 percenta.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 20 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku