Banku treba hľadať aj pri skončení fixácie

Ľudia, ktorí si chcú zobrať hypotéku, väčšinou obídu viacero bánk. Každé zníženie úroku im môže znížiť celkové náklady na hypotéku o tisíce eur. No pri skončení fixácie úrokovej sadzby, keď banka zmení úrok, sa už väčšina ľudí po konkurenčných ponukách neobzerá. Banky tak už nie sú nútené bojovať o klientov a môžu zvýšiť úrok bez toho, aby odišli.

03.11.2011 10:05
pobočka, banka, klient, sporenie, účet, vklad Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Pri zmene fixácie pritom možno splatiť úver úplne bez poplatkov. Platí to aj vtedy, ak dlžník splatí svoj úver novou hypotékou z inej banky.

Ak si niekto zoberie hypotéku vo výške 50–tisíc eur so splatnosťou 30 rokov a banka mu dá pri ročnej fixácii akciový úrok štyri percentá, znamená to, že mesačná splátka bude 239 eur. Ak mu banka po roku zvýši úrok na 5,5 percenta, mesačná splátka vzrastie na 284 eur. Keby mu niektorá z konkurenčných bánk ponúkla úrok vo výške 5 percent, jeho mesačná splátka by bola 268 eur. Ak by úrok zostal nezmenený až do konca splatnosti, znamenalo by to, že klient vďaka zmene banky ušetrí 5 568 eur. A ak by získal úrok vo výške 4,5 percenta, jeho úspora na splátkach by predstavovala 10 788 eur.

Celkovú úsporu znižujú poplatky, ktoré treba pri zmene banky uhradiť. Zaplatiť treba za vklad nového záložného práva do katastra, čo stojí 66 eur. Nová banka si môže vypýtať aj poplatok za poskytnutie úveru. Výška tohto poplatku sa väčšinou pohybuje v stovkách eur. Viaceré banky tento poplatok v súčasnosti odpúšťajú.

Banky sú pri posudzovaní klientov, ktorí si k nim chcú preniesť úver, menej prísne ako pri ľuďoch, ktorí si berú nový. „Klient požiada o úver a prinesie potrebné doklady. V tomto prípade sú nároky na doklady oproti štandardnému novému úveru nižšie. Klient napríklad nemusí dokladovať príjem alebo oceniť zakladanú nehnuteľnosť znaleckým posudkom,“ vraví riaditeľka odboru bývanie a mobilita ČSOB Dáša Polláková.

Banky si totiž vedia v úverovom registri overiť, ako daný človek doteraz splácal úver. V prípade, že niekto už päť rokov platí pravidelne hypotéku a nikdy sa nedostal do omeškania, je to pre nich lepšia záruka, že bude naďalej platiť, ako keď si nový úver berie človek s vysokým príjmom, ktorý však ešte žiaden úver nesplácal. Podmienky na prefi nancovanie hypotéky sa v jednotlivých bankách líšia, niektoré banky tak môžu aj od týchto klientov vyžadovať, aby dokladovali svoj príjem alebo aby mali znalecký posudok, ktorý stojí okolo 150 eur.

Postup pri prefinancovaní hypotéky

  • Preniesť hypotéku z jednej banky do druhej znamená, že si v banke zoberieme nový úver, ktorým vyplatíme starú hypotéku.
  • Najprv treba porovnať ponuky viacerých bánk, ktoré ponúkajú prefi nancovanie hypotéky.
  • Okrem úroku treba brať do úvahy aj výšku poplatku za poskytnutie úveru či poplatok za vedenie úverového účtu.
  • Banku, ktorú si vyberieme, treba požiadať o poskytnutie úveru na prefi nancovanie pôvodnej hypotéky.
  • V prospech novej banky je potrebné zriadiť záložné právo na katastri. Poplatok za zriadenie je 66 eur.
  • Všetky náklady spojené so zmenou banky by sa mali vrátiť do najbližšej zmeny fixácie. Vtedy totiž nová banka môže úrok zvýšiť a klient tak príde o výhodu, ktorú získal.
  • Novým úverom sa splatí dlh voči pôvodnej banke. Tá zruší záložné právo na byt alebo dom.
  • Od splatenia pôvodného úveru klient platí úver už len novej banke.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba