0

Hypotéky sú najlacnejšie v histórii, úroky pôjdu ešte dole

autor: 01.04.2014 10:24
hypoteka, uver, stavebne, sporenie, percento, urok
Ilustračné foto. Autor:

Úrokové sadzby pri úveroch na bývanie postupne klesajú a objem poskytnutých hypoték v medziročnom porovnaní dlhodobo narastá.

Podľa vyjadrení spoločnosti Fincentrum sa tak aj vo februári potvrdila tendencia, ktorá trvá už viac ako rok. Úroková sadzba úverov na bývanie klesla na zhruba 3,6 %, čo je doteraz najnižšia sadzba v histórii. „Banky sa predháňali v znižovaní spodných hraníc úrokových pásiem i v marci. Počas roka tak budeme s najväčšou pravdepodobnosťou svedkami nových rekordov,“ predpokladá analytik Fincentra Ján Porázik.

Banky a stavebné sporiteľne poskytli vo februári úvery na bývanie v objeme 335 milióna eur pri medziročnom náraste o 45 %. Dôvodom je podľa Porázika znižovanie rizikových prirážok, ktoré banky účtujú slovenským domácnostiam a konkurenčný boj, ktorý sa presunul z tradične silných období jari a jesene už na druhý mesiac v roku. Tohtoročný február podľa vyjadrení Prima banky ukázal, že apetít Slovákov po úveroch na bývanie rekordne stúpa bez ohľadu na ročné obdobie.

Už vo februári banky podľa Fincentra odhalili nové akciové ponuky s úrokmi začínajúcimi aj pod tromi percentami. Priemerná sadzba na trhu za mesiac február však ale podľa Prima banky potvrdzuje, že klienti si v skutočnosti z bánk odnášajú hypotéky s výrazne vyššími sadzbami. Banky sa podľa Fincentra snažia uloviť klientov, ktorým končí trojročná fixácia už existujúcich úverov, ktorých je vďaka úspešnému roku 2011 dosť. No začína sa podľa Porázika zobúdzať aj trh nehnuteľností a na trh vstupujú nové realitné transakcie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #úrokové sadzby