Banka nemusí akceptovať každý znalecký posudok

Pri kúpe nehnuteľnosti cez hypotekárny úver banka, okrem výnimiek, žiada znalecký posudok ako nevyhnutný dokument potrebný na vybavenie žiadosti.

28.04.2014 06:30
Prenájom, hypotéka, bývanie, reality, kľúče,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Znalecký posudok si možno dať vypracovať akémukoľvek registrovanému súdnemu znalcovi. Vhodné je však vopred si zistiť, či banka akceptuje posudky konkrétneho odhadcu. Stáva sa totiž, že banka neakceptuje sumu, na ktorú je nehnuteľnosť na dodanom znaleckom posudku ohodnotená, alebo neuznáva posudok od konkrétneho odhadcu.

Banky tak robia vtedy, ak nemajú s daným znalcom dobré skúsenosti a dostali už od neho niekoľkokrát nadhodnotený znalecký posudok. Zistiť si teda, či banka nemá s vybraným znalcom problém, sa oplatí nielen z hľadiska ušetreného času (klient nezháňa nový posudok), ale aj z pohľadu ušetrených financií. Ak totiž posudok nie je vypracovaný v súlade s požiadavkami banky, banka môže žiadať vypracovanie nového. Cena za tento dokument sa teda výrazne predraží, ak ho dávate vypracovať dvakrát. Cena znaleckého posudku sa totiž pohybuje od sto do dvesto eur pri bytoch, pri rodinných domov býva približne o sto eur vyššia.

„Banka akceptuje znalecké posudky vypracované znalcami, ktorí majú povolenú činnosť na vykonávanie odhadov hodnoty nehnuteľností,“ hovorí Zuzana Eliašová z ČSOB. V prípade potreby však dokážu v tejto banke klientovi znalca odporučiť. „Banka akceptuje znalecký posudok od akéhokoľvek znalca. Eviduje však znalcov, u ktorých boli v minulosti nedostatky a týchto svojim klientom neodporúča, v prípade, ak klient ešte nemá vyhotovený posudok,“ vysvetľuje Katarína Gajdošíková z OTP banky. „Každý dodaný posudok hodnotíme podľa našich interných pravidiel. V potrebnom prípade klientovi oznámime, že napriek uvedenej cene na posudku akceptujeme nižšiu hodnotu nehnuteľnosti,“ dodáva Ľubomíra Chmelová zo Sberbanky.

„Banka je viazaná vlastným ohodnotením a má právo stanoviť hodnotu nehnuteľnosti podľa vlastných interných pravidiel. V prípade zistenia neakceptovateľného posudku, ktorý nie je vypracovaný v súlade s platnou legislatívou, má právo takýto znalecký posudok odmietnuť,“ hovorí Richard Frimmer zo Slovenskej sporiteľne. S posudkami, ktoré pre nadhodnotenú cenu nebolo možné akceptovať, sa stretli aj v Tatra banke. „Banka na základe interných predpisov zhodnotí vypracovaný znalecký posudok a ak je interná cena vyššia alebo nižšia, na výpočet maximálnej výšky úveru použije svoju prehodnotenú hodnotu nehnuteľnosti. Znalecký posudok nevracia,“ vysvetľuje Marína Masárová z tejto banky.

Okrem vynaloženej sumy za posudok a akceptácie bankou, čo sa týka vyčíslenej odhadovanej ceny na posudku, si treba dať pozor aj na náležitosti tohto dokumentu. „Znalecký posudok slúži na stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti a tiež na zdokumentovanie aktuálneho technického stavu nehnuteľnosti. Vypracováva sa pre rôzne účely, to znamená pre každý účel má znalecký posudok isté špecifiká. Posudok platí vždy len pre daný účel, pre ktorý je zhotovený,“ upozorňuje súdny znalec v oblasti odhadu hodnoty nehnuteľností Juraj Veselko.

Pozor si treba dať na dátumy. Podľa Veselka je znalecký posudok platný pre dátum, v ktorom bol vyhotovený. Znamená to, že závery znaleckého posudku (v tomto prípade stanovená všeobecná hodnota) nie je možné použiť na preukázanie hodnoty nehnuteľností nekonečne dlho. „Keďže faktorov, ktoré vplývajú na všeobecnú hodnotu, je veľa, nebude platnosť všeobecnej hodnoty a tým aj znaleckého posudku dlhá. Táto doba je skôr závislá od času, ktorý akceptuje inštitúcia, pre ktorej potreby je znalecký posudok vypracovaný. Bežne sa táto doba pohybuje do jedného roka,“ uvádza znalec.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #banky #znalecký posudok