Dotovanú hypotéku dostanete od januára iba s nižším zárobkom

Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od januára zníži o necelých 16 eur. Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorých priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok bude 1 155,70 eura. V súčasnosti je ešte platná hranica 1 171,30 eura.

, 07.12.2016 13:49
hypotéka, dom, kľúč, mladí ľudia, nové bývanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Horná hranica je zákonom stanovená ako 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Tak, ako sa počas roka vyvíja výška priemerného zárobku, mení sa aj táto hranica, a to štyrikrát do roka. Keďže v treťom štvrťroku 2016 sa priemerná mzda na Slovensku znížila z 901 eur na 889 eur, znižuje sa aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky. Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o 3 %.

V prípade ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, od januára na úrovni 2 311,40 eura. Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca, pokiaľ ten druhý zarába menej.

Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50 tisíc eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky.

„Z pohľadu nároku na štátny príspevok nie je rozhodujúce, koľko zarábate dnes, ale koľko ste zarábali v predošlom roku. Teda ľudia, ktorí zvažujú dotovanú hypotéku, musia okrem poklesu príjmovej hranice od 1. januára počítať aj s tým, že banka bude pri schvaľovaní nároku na príspevok vychádzať už z ich príjmu za rok 2016. Ak o úver požiadajú do konca tohto roka, bude vychádzať z príjmu za rok 2015," povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Ľuďom, ktorým v tomto roku vzrástol príjem, sa tak môže stať, že budúci rok nebudú môcť dostať zvýhodnenú hypotéku.

Záujemcom o zvýhodnenú hypotéku pre mladých ČSOB odporúča, aby pravidelne sledovali vývoj maximálnej hranice príjmu. Najvyššia býva spravidla od apríla do konca júna. Vtedy sa totiž podľa vyjadrení banky zohľadňuje priemerná mzda za posledný kvartál roka, do ktorej sa započítavajú aj koncoročné odmeny či prémie, čo navyšuje priemernú mzdu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #hypotéka pre mladých
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy