- Pre dosiahnutie najnižšej možnej úrokovej sadzby je často v bankách potrebné splniť ďalšie podmienky. Podmienkami sú najčastejšie otvorenie a aktívne využívanie účtu, poistenie nehnuteľnosti v banke a poistenie splácania úveru. Pri výbere ponuky je potrebné dobre zvážiť, či tieto služby skutočne potrebujeme, pretože napríklad splácanie poistenia úveru nám môže byť zbytočné, pokiaľ už máme životné poistenie.
- Je dobré vedieť, že v bankách sa úroková sadzba, ale aj ďalšie podmienky môžu počas schvaľovacieho procesu zmeniť. V praxi to znamená, že keď nám banka ponúkla úrokovú sadzbu 1,40 %, tak počas schvaľovacieho konania sa táto sadzba môže zvýšiť. Banka argumentuje, že zistila skutočnosti, ktoré jej neboli predtým známe v úverovom registri. To isté sa môže týkať aj výšky úveru. Preto je dobré sa v banke pýtať, či sa to môže stať, pretože sa to nedeje v každej banke.
- Voľba fixácie úrokovej sadzby je tak trochu lotéria. Aktuálne banky ponúkajú najvýhodnejšie sadzby pri 3– a 5-ročnej fixácii. Zaujímavé ponuky v niektorých bankách sú aj pri fixácii na 10 rokov. To, ako bude vyzerať situácia o 5 alebo 10 rokov, dnes nikto netuší. Výhodné môže byť fixovať úrokovú sadzbu na 3 alebo 5 rokov, aby si ľudia aktuálne nízke úrokové sadzby zabezpečili na toto obdobie, pričom budú mať istotu, že sa im nebude meniť ani výška splátky.
Ako si vybrať správnu hypotéku
Najdôležitejším krokom pri výbere hypotéky je porovnávať ponuky čo najväčšieho počtu bánk. Pretože aj zdanlivo malé rozdiely v úrokových sadzbách dokážu spraviť aj sto- až tisíceurové navýšenie preplatenia na úrokoch. Pri výbere je dôležité porovnávať porovnateľné ponuky, to znamená napríklad neporovnávať úrokové sadzby pri rôznych fixáciách.
Foto: SHUTTERSTOCK
© Autorské práva vyhradené