Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty

06.05.2019 11:30
reality, bývanie, maklér, byty, domy
Ilustračné foto. Autor:

Ceny bytov sa síce už vrátili na maximá spred krízy, no úroky na úveroch na bývanie sú stále jedny z najnižších.

V roku 2008, kedy praskla realitná bublina, boli úrokové sadzby podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej minimálne trojnásobne vyššie ako dnes, čo výrazne predražovalo úvery na bývanie. „Záujem o úvery na bývanie je v súčasnosti vysoký práve z dôvodu nízkych úrokových sadzieb a ceny za nájom sú na podobných úrovniach ako splátka hypotéky,“ povedala Dovalová.

V prvom kvartáli tohto roka priemerné ceny bývania išli podľa údajov Národnej banky Slovenska nahor medziročne o 7 %. Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o 7,5 %, resp. o 97 eur za meter štvorcový, tak byty už cenové maximá z roku 2008 prekročili, a to o 12,5 %, resp. o 203 eur za meter štvorcový. „Predpokladáme ale, že aj počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov,“ povedala Dovalová.

Oplatí sa kúpiť byt?

„Či sa dnes oplatí alebo neoplatí kupovať nehnuteľnosť ako investíciu, ukáže čas,“ povedal generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik a vysvetľuje, že s investovaním je spojených množstvo predsudkov, dokonca mýtov. „,,pecifickou kategóriou je investovanie do nehnuteľností, keďže mnohým investorom dáva pocit, že vlastnenie tehly je zárukou výborných výnosov. Opatrnosti pri investovaní nie je nikdy nazvyš,“ uviedol Ďurik. S investovaním do nehnuteľností je spojených podľa neho viacero nákladov a poplatkov, ktoré sú výrazne vyššie ako napríklad poplatky pri investovaní do akcií.

Priemerné ceny nehnuteľností sú aktuálne nižšie ako ich predkrízové maximá už iba v troch regiónoch. Najvýraznejšie, až o takmer 16 %, zaostávajú ceny podľa Dovalovej v Prešovskom kraji a následne v Košickom kraji o 13 %. Aj v Banskobystrickom kraji si ešte vedia Slováci kúpiť nehnuteľnosť lacnejšiu, a to o 6,6 %. Naopak, predkrízové úrovne najviac prekročili nehnuteľnosti v nitrianskom regióne, a to o desatinu, no drahšie vychádzajú aj nehnuteľnosti v Žilinskom a Trnavskom kraji, a to o 6,5 až 7,5 %.

Najdrahšia je Bratislava

Najviac spomedzi všetkých regiónov zaplatia Slováci za meter štvorcový práve v Bratislave a jej okolí. V úvodnom kvartáli tohto roka sa cena za meter štvorcový vyšplhala na 2 053 eur, čo je rekordná hodnota od druhého kvartálu 2018, kedy ceny dosahovali svoje historické maximá 2 019 eur za meter štvorcový. „Bratislava a okolie ponúka lepšie pracovné príležitosti s lepším finančným ohodnotením, čo láka ľudí z iných regiónov. Dôvodom historických maxím je vyšší dopyt po realitách v Bratislave a v jej blízkosti, pretože ceny nehnuteľností závisia od vzájomného pôsobenia dopytu a ponuky a vyšší dopyt tlačí cenu nahor,“ uviedla Dovalová.

Rast cien na realitnom trhu na Slovensku je v súčasnosti ťahaný podľa Dovalovej výhodnými podmienkami pre kúpu nehnuteľnosti. Sú to klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov postupne podľa Dovalovej pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach, ten ale bude zrejme aj v nasledujúcom štvrťroku pomerne silný. Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým bytov.

Národná banka Slovenska už minulý rok pristúpila k sprísňovaniu poskytovania hypoték, aby nedochádzalo k nadmernému zadlžovaniu a takisto aby záujemcovia na kúpu nehnuteľností používali aj vlastné zdroje. V júli sa podmienky pre poskytnutie hypotéky ešte sprísnia, čo znamená, že potom sa dopady tejto regulácie môžu prejaviť vo väčšej miere. „Hypotéka sa tak stane nedostupnejšou pre viacerých žiadateľov,“ dodala Dovalová.

#hypotéka #ceny nehnuteľností #ceny bytov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku