Oplatí sa seniorom hypotéka?

Skupina ľudí vo veku 55 rokov a viac sa za uplynulých desať rokov zmenila a seniori aktívnejšie riešia svoje bývanie.

16.09.2019 13:00
senior, dôchodca, dôchodok Foto:
Nie všetky banky seniorom poskytnú úver.
debata (1)

„Veľmi často sa na nás obracajú starší ľudia, ktorí sa sťahujú z bytov v mestách do menších rodinných domov mimo miest alebo do satelitov, a teda riešia vybavenie hypotekárneho úveru,“ uviedol partner finančno-poradenskej spoločnosti Tower Finance Ondrej Broska. Za desať rokov sa zároveň zvýšil podiel tých, ktorí sú plne zamestnaní a naopak, znížil sa podiel dôchodcov. „Podiel plne zamestnaných ľudí sa zvýšil z viac ako 22 na takmer 32 % a podiel dôchodcov sa znížil z vyše 72 % na viac ako 64 %,“ povedal Július Filo z prieskumnej agentúry Go4insight.

Ide o peniaze - s Marošom Ovčarikom aktuálne o hypotékach

Záujem stúpa

Aktivitu seniorov v oblasti bývania dokazujú aj prieskumy. „Ľudia vo veku 55 a viac rokov v súčasnosti využívajú častejšie úvery na bývanie, na rekonštrukciu alebo vybavenie domácnosti oproti tej istej vekovej skupine spred desiatich rokov,“ konštatoval Filo. Zatiaľ čo v roku 2008 využívalo nejaký typ úveru na zlepšenie bývania podľa Fila len 3,5 % starších ľudí nad 55 rokov, dnes je táto istá veková skupina zadlžená až v 14,8 % prípadoch. Najväčší nárast pritom zaznamenal spotrebný úver na účely vybavenia domácnosti, významne narástlo aj využívanie hypotekárneho ú­veru.

Na novú situáciu preto postupne reagujú aj bankové domy. Nie všetky banky však seniorom poskytnú úver. Prvá stavebná sporiteľňa má napríklad aktuálne v portfóliu približne 10 % klientov nad 55 rokov. Seniori najčastejšie využívajú možnosť sporenia si prostriedkov alebo úverov na rekonštrukciu. „Tieto úvery sú až do 50 tisíc eur bez potreby zakladať nehnuteľnosť,“ dopĺňa riaditeľ odbytu v Prvej stavebnej sporiteľni Kamil Timura.

Reverzná hypotéka

Pre ľudí vo veku 55 rokov a viac je jednou z možností aj tzv. reverzná hypotéka. V zahraničí je tento typ produktu známy, u nás zatiaľ nie. Systém funguje tak, že si založíte nehnuteľnosť, ktorú vlastníte a banka si ju postupne kupuje tým, že vám mesačne vypláca finančné prostriedky. Reverzné hypotéky v zahraničí využívajú hlavne ľudia po päťdesiatke, ktorí chcú mať okrem bežného aj vedľajší príjem.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #úver #hypotéka #senior
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy