Žiadate o hypotéku? Pre toto vám ju o pár dní už možno neschvália

Podľa opatrenia Národnej banky Slovenska musí žiadateľovi o úver vychádzať po splátke úveru finančná rezerva vo výške minimálne 40 % čistého príjmu. Banka pri žiadosti o úver odpočíta z čistého príjmu sumu životného minima za každého člena domácnosti a budúcu splátku úveru. Ľuďom s hraničným príjmom môže aj niekoľkoeurové zvýšenie životného minima zabrániť v získaní dostatočne vysokého úveru.

20.06.2024 12:35
peniaze, mince, hypotéka, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Šanca na schválenie je tu stále

Ak je príjem žiadateľa o hypotéku nedostatočný, sú viaceré riešenia. Dá sa počkať na prípadný júnový trinásty plat alebo jednorazové odmeny, ktoré zvyšujú priemerný plat, a požiadať o hypotéku počas leta. Najlepšie je požiadať o úver v banke, ktorá priemeruje len posledných šesť výplat. Tak sa efekt odmien prejaví na bonite klienta v maximálnej miere. Ďalšou možnosťou je vybrať si banku s dlhšou splatnosťou hypotéky, čo ďalej znižuje splátku. Príjem dokáže zvýšiť aj ďalší ručiteľ, napríklad niektorý z rodičov. Riešením môže byť aj to, že si záujemcovia nájdu lacnejšiu nehnuteľnosť a bude im potom stačiť nižší úver.

Dotácie na hypotéky
Video
V relácii Ide o peniaze odpovedá Matej Dobiš zo spoločnosti Finančný Kompas.

Avšak pri posudzovaní schopnosti splácať úver pre veľkú väčšinu klientov nie je vyššia suma životného minima až taký problém. Priemerná mzda rastie slušným tempom, čo prekoná efekt vyššieho životného minima. Navyše, iba časť klientov žiada úver v takej výške, pri ktorej sa dostanú úplne na hranu limitov pomeru splátky úveru k ich príjmu.

So zvyšovaním životného minima však prichádza aj zvyšovanie viacero príspevkov a dávok. Ide napríklad o rodičovský dôchodok alebo o minimálne dôchodky.

debata chyba
Viac na túto tému: #úver #životné minimum #dávky #hypotéka