Fio bankaFio banka

Týchto 5 chýb pri zatepľovaní domu robí najviac Slovákov. Tu je návod, ako sa im vyhnúť

Hlavne pri zateplení fasády treba postupovať dôsledne. Detaily rozhodujú, koľko energie ušetríte a koľko problémov budete musieť riešiť po zateplení. Akým najčastejším chybám sa treba vyhnúť, aby bolo zateplenie účinné a aby ste pritom nezadusili dom? Pozrite sa.

28.03.2025 06:00
debata
Užitočná pravda - Aké novinky prináša nový stavebný zákon?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Nízka hrúbka izolácie

Aká má byť hrúbka tepelnej izolácie pri rekonštrukcii domu? Aktuálna slovenská norma neuvádza iné hrúbky pre novostavby a rekonštrukcie. Stanovuje minimálny požadovaný tepelný odpor výslednej steny, teda ako veľa tepla má stena zadržať. Podľa tohto je hrúbka izolácie pre 30 cm hrubé steny približne nasledovná: pre keramické tvárnice minimálne 16 cm izolácie, pre pórobetón 15 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva, prípadne betónu, viac ako 18 cm. V praxi je však často na renováciu nižší rozpočet a majitelia domov si vyberajú hrúbku tepelnej izolácie podľa vlastného uváženia. „Mali by však vedieť, že hrúbka pod 12 cm môže byť rizikom. Pri malej hrúbke tepelnej izolácie dochádza k podchladzovaniu obvodovej steny, čo má za následok vznik vlhkosti v stene a plesní,“ radí Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation.

Nesprávne zateplenie okolo okien

Kvalitné izolačné okná a dvere ušetria veľký podiel tepla v domácnosti, táto výhoda však stráca význam, keď sú nesprávne utesnené. Pokiaľ už máte vymenené okná osadené na pôvodnom mieste, je potrebné pre predchádzanie tepelny?m mostom v okolí okna zatepliť okenné ostenie (špaletu), minerálnou izoláciou. Najčastejšie sa používa hrúbka 3 – 4 cm, ktorou treba prekryť aj časť rámu okna. Ak súčasne vymieňate okná aj zatepľujete, okná je možné vysunúť na vonkajší okraj steny, zarovno s fasádou, a následne prekryť časť rámu okna izoláciou fasády, ty?m sa vyhnete potrebe zatepľovania ostenia a zároveň zvy?šite účinnosť zateplenia v okolí okien.

Na mierne zimy sa nespoliehajte

Vlhkosť sa môže vo vnútri steny usádzať aj pri teplotách nad bodom mrazu. Navyše, zatepľovať dnes treba nielen proti chladu, ale aj proti horúčave, hrubšiu izoláciu v lete isto oceníte. Ak vám záleží na správnej vlhkosti v interiéri a bezpečnosti, je dobré zvoliť izoláciu z minerálnej vlny, ktorá je nehorľavá, tlmí hluk z exteriéru a zabezpečujú vysokú paropriepustnosť obvodovej steny.

Nesprávne kotvenie izolácie môže zničiť fasádu

Kotvenie izolácie na fasáde je nevyhnutné pri akejkoľvek výške stavby! Minimálny počet kotiev je 6ks/m2. Rozdiel medzi novostavbou a rekonštrukciou však môže byť v hrúbke omietky na pôvodnej stene a väčšej nerovnosti. Na staršiu stenu treba použiť dlhšie kotvy, pretože na hrúbke pridáva existujúca omietka a prípadné „vysprávky“ na vyrovnanie. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli správne zapustené do muriva, inak pri silnom vetre hrozí odtrhnutie izolácie. „Aby sa predišlo fľakom na fasáde, tzv. „panter efektu“, ktoré sú aj tepelnými mostami, je rozumné použiť zapustené kotvy s izolačnou zátkou, ktoré sú veľmi účinné. Izolačná zátka zabezpečí prerušenie tepelného mosta a zjednotí povrch fasády,“ dodáva Vladimír Beňo.

Keď chcete predísť fľakom na fasáde, ktoré sú zároveň aj tepelnými mostami, je rozumné použiť veľmi účinné zapustené kotvy s izolačnou zátkou.

Nesprávne lepidlá a omietky môžu dom zadusiť

Zateplenie minerálnou vlnou prináša stavbe priaznivú paropriepustnosť, ktorá zabraňuje vzniku plesní, treba však použiť aj správne lepidlá a omietky. Ak sa použije nevhodný typ, priedušnosť zatepľovacieho systému môže byť rapídne zabrzdená. Keď hľadáte vhodné lepidlo a omietku, odporúčame si vždy vyžiadať technický list produktov a skontrolovať v ňom parameter „faktor difúzneho odporu µ“, ktorý označuje mieru paropriepustnosti. Ideálna hodnota µ pre zachovanie priedušnosti je do 15, ideálne by však nemala prekročiť hodnotu 20.

Extra tip odborníka

„K vyšším hrúbkam izolácie by sa mali prikloniť najmä tí, ktorí plánujú nad okná inštalovať vonkajšie žalúzie. Podomietkové „kastlíky“ by totiž mal na fasáde zatepľovací systém schovať. Keďže majú väčšinou hrúbku asi 14 cm a k tomu je ho potrebné nad oknom odsadiť aspoň na 4 – 5 cm, pre zamedzenie tepelných mostov je potrebná hrúbka izolácie 20 cm,“ hovorí Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation

Nevynechajte zateplenie sokla

Mnohé staršie rodinné domy sú postavené tak, že prízemie je nad úrovňou terénu 1 – 1,5 metra. Pred vstupom do domu treba prekonať 8 – 10 schodov. Systémovou chybou býva, keď sa rozhodne majiteľ zatepliť iba časť sokla, riskuje tak plesne na spodnej časti stien a chladnú podlahu. správne je vykonať zateplenie celého sokla a ísť ešte aj pod úroveň terénu. Na izolovanie soklu sa používajú nenasiakavé dosky na báze extrudovaného polystyrénu. Hrúbka polystyrénu by?va rovnaká alebo maximálne o 4 cm menšia ako hrúbka minerálnej vlny na fasáde. Aby bolo celkové zateplenie fasády efektívne, hrúbka soklovej časti by mala byť minimálne 12 cm.

Bojíte sa rosenia okien? Nezabudnite na odsávanie pár

Mnohým majiteľom domov sa aj niekoľko rokov po zateplení v zime rosia okná. Častou príčinou býva nedostatočné alebo chýbajúce odsávanie pár z kúpeľne, práčovne či kuchyne. V zimnom období sa potom množstvo vodných pár akumuluje v interiéri. Je veľkou chybou nechávať odvetrávanie na malé okno v kúpeľni či WC, tie slúžia primárne na presvetlenie a často sú až príliš vysoko a nedostupné. Efektívnym riešením je odsávač pár v kúpeľni, práčovni i kuchyni.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #izolácia #zateplenie #fasáda #rekonštrukcia budovy