Otázka, či sa oplatí kupovať nehnuteľnosť, nemá jednoznačnú odpoveď. Záleží nielen na dôvode, ale aj na životnej situácii konkrétneho človeka. Čo rozhoduje o výhodnosti?
5 základných otázok pri investovaní do nehnuteľnosti
- 1. Prečo chcete kúpiť nehnuteľnosť? Bývať či investovať?
- 2. Zvažujete budúcnosť lokality? Bude už/ešte atraktívna aj o 5–10 rokov?
- 3. Uvedomujete si demografiu? Zvýši sa či zníži o 5–10 rokov v danej lokalite počet záujemcov o bývanie?
- 4. Viete odhadnúť výnos, riziko a likviditu investície do nehnuteľnosti?
- 5. Poznáte aj iné formy investovania a ich investičný trojuholník?
Ak riešite otázku bývania, neváhajte. Nečakajte na pokles sadzieb či pokles cien nehnuteľností, ak vám pre ich vysokú úroveň nevychádza výška splátky hypotéky. Pri nehnuteľnostiach totiž platí, že pri raste sadzieb ceny klesajú a naopak. Výška splátky sa tak nezmení. Jediným spôsobom, ako zlepšiť dostupnosť hypotéky, je pri súčasných pravidlách zvýšenie príjmu.
Mesačná splátka sa mierne zvyšuje aj pri poklese úrokových sadzieb. Čakanie na zlepšenie dostupnosti financovania bývania sa neoplatilo.
Pri zadlžovaní sa či pri výbere lokality neignorujte správy v médiách. Začínajú sa objavovať správy o zatváraní fabrík a o strate pracovných príležitostí. To znižuje atraktivitu regiónu. Ak sa zhoršuje možnosť zamestnať sa, resp. pre čoraz nižší počet zákazníkov vám zamestnávateľ okreše príjem, splnenie podmienok na hypotéku sa vzdiali až stane nemožné. To automaticky tlmí rast cien nehnuteľností.
Demografia je neúprosná. Odchod mladých za lepšími podmienkami či už do iného regiónu alebo inej krajiny znamená v horizonte niekoľkých rokov znížený záujem o bývanie. Menej záujemcov o reality znamená lepšiu vyjednávaciu pozíciu pre kupujúceho, teda opäť žiadna podpora pre rast cien nehnuteľností.
Nehnuteľnosti sú považované za bezpečnú formu investovania. „V porovnaní s termínovanými vkladmi ponúkajú vyššie zhodnotenie, v porovnaní s akciami sú považované za bezpečnejšie. Tieto vlastnosti však platia iba v určitom období a pri určitom ekonomickom vývoji. To, že máte niečo fyzické a môžete sa na to prísť pozrieť, je niekedy na oštaru a nie na úžitok,“ pripomína Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
Predaj nehnuteľnosti býva spojený s dlhým čakaním na konkrétneho kupujúceho alebo s ústupkami z požadovanej ceny. Čím je nehnuteľnosť v niečom špecifickejšia, tým náročnejšie bude hľadanie záujemcu ochotného zaplatiť požadovanú cenu. Z tohto pohľadu sú bežné nehnuteľnosti likvidnejšie ako stavby podľa osobitných požiadaviek.
Aktuálne je realitný trh na Slovensku trhom kupujúceho a to napriek tomu, že ceny sa mierne zvýšili. Kupujúcich za hotovosť je málo a tých na dlh limitujú pravidlá zadlžovania sa. „Aj budúcnosť patrí skôr kupujúcim než predávajúcim. Demografia nepustí. Menej detí, odchody mladých a neochota prijať imigrantov budú znamenať nižší počet záujemcov o bývanie v čase, keď by sa nehnuteľnosť mala predávať, upozorňuje analytik.
Ceny nehnuteľností sa pre rast cien stavebných materiálov budú postupom času zvyšovať, ale je otázne, či budú všetky vládať držať krok s infláciou. Budú lokality, kde o nehnuteľnosti vôbec nebude záujem. Môže sa dokonca stať, že o tom, že sú investičné nehnuteľnosti obývané, ich majitelia ani nebudú vedieť.
Oplatí sa teda investovať do nehnuteľnosti?
Do vlastného bývania áno. Vnímajte to však ako riešenie jedného z mnohých životných období. Pojem štartovací byt je správne označenie nehnuteľnosti pre tých, ktorí si môžu dovoliť kúpiť malometrážny byt, no zároveň väčšiu plochu ani nepotrebujú. Postupne ho vedia predať a zaobstarať si s novými financiami väčší. Na starobu sa zase vedia presunúť do lacnejšieho a získané peniaze využiť na plnenie vlastných predstáv.
Investičná nehnuteľnosť je viac o podnikaní, resp. využití voľných financií, než o nutnosti kupovať. Využite možnosť kúpiť si zariadený byt, pretože na krátkodobý prenájom, ktorý na slovenskom trhu prevažuje, si vybavenie zahrniete do predajnej ceny. A s ňou súvisí aj prípadná povinnosť platiť daň pri predaji počas prvých piatich rokov od nadobudnutia.
„Alternatív k investovaniu do nehnuteľností je množstvo. Žiadna forma investovania však neponúka garancie a bezprácny zisk. Nehnuteľnosti síce môžete vidieť na vlastné oči, no na pokrytie bežných výdavkov je potrebné manažovať podnájomníkov. Zlato je spojené s potrebou bezpečného uskladnenia. Úspech korporátnych dlhopisy je spojený s úspechom spoločnosti, ktorá ich vydala. A výnosy z akcií sú závislé aj od vyjadrenia konkrétnych ľudí – napríklad amerického prezidenta či jeho pravej ruky. Skrátka každá forma investície má svoje úskalia, ktoré sa môžu ukázať práve v čase potreby predaja,“ hovorí Pavel Škriniar.
Pri voľbe investovania preto nezabúdajte na likviditu – aby ste neboli prekvapení z trvania, kým sa dostanete k peniazom, resp. ako draho vás to vyjde. Pri nehnuteľnostiach je to hľadanie konkrétneho kupujúceho a provízia realitnému maklérovi. Pri zlate je to cenník obchodníka so zlatom. Pri korporátnych dlhopisoch je to o záujme o konkrétnu emisiu a poplatku obchodníka s cennými papiermi. Globálne akcie sú v porovnaní s predošlými veľmi rýchlo predateľné za známe ceny a v podstate so zanedbateľnými poplatkami.
„Ak chcete žiť finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv konzultujte svoje zámery a rozhodnutia so skúseným finančným sprostredkovateľom,“ odporúča Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.