Hrozba rastúcich cien hypoték ľudí poriadne vystrašila. Od januára do marca tohto roka si podľa Národnej banky Slovenska zafixovalo splátku úveru na bývanie dvakrát viac ľudí než zvyčajne v rovnakom období.
Akoby nestačilo, že byty sú enormne drahé a rastú aj úroky na hypotékach. Od januára bude bývanie pre časť ľudí opäť nedostupnejšie. NBS pripravila nové obmedzenia.
Sprísnenie strieborných hypoték obmedzí ľudí nad 40 rokov, ale dotkne sa aj mladších, ktorí potrebujú pomoc rodičov.
Riešite hypotéku? Poistite si nehnuteľnosť na skutočnú hodnotu. Ak kupujete byt za 150 000 eur, ale banka vám dá len 120 000 eur, poistenie uzavrite na sumu 150 000 eur.
Drahé bývanie a nižšia dostupnosť hypoték opäť otvárajú tému stavebného sporenia. Kedysi vychytený produkt ale stráca na dychu.
Drahšie úvery a rekordná inflácia vyvolávajú u ľudí obavy. Ceny bytov a domov sú vysoké, úroky na hypotékach šli hore a vyššie splátky v budúcnosti môžu ohroziť rozpočty mnohých rodín.
Chcete si splniť sen o vlastnom bývaní a nemáte dostatok vlastných prostriedkov? Kľúčom k úspechu je výber správneho produktu, ktorým nehnuteľnosť zaplatíte.
Bývať vo vlastnom sa stáva doslova luxusom, rodičia by preto mali už od malička myslieť na to, ako svojim potomkom našetriť časť peňazí.
Ceny bytov sa šplhajú do astronomických výšok, a najmä mladým ľuďom naozaj niet čo závidieť.
Hypotekárny úver je záležitosť dlhodobá.
Neschválená žiadosť o hypotéku môže mať rôzne dôvody a nemusí to vždy byť len nedostatočný príjem.
Úrokové sadzby pri hypotékach sa neustále zvyšujú. Ako postupovať v súčasnej situácii a na čo si dať pozor v prípade, že už úver máte, alebo ho práve zvažujete?
Ak ste živnostník alebo máte firmu, myslite na to, že od vášho zdokladovateľného príjmu sa odvíja šanca na získanie hypotéky.
Máte nesplácané úvery a nedoplatky na daniach či odvodoch, rizikové zamestnanie alebo nedostatočný príjem?
Ak si berieme úver, je nám jasné, že banke vrátime viac, ako sme si požičali. O koľko? A ako ovplyvní výšku splátky rast úrokových sadzieb?
Stále viac klientov si naťahuje splatnosť hypotéky až do sedemdesiatky - teda počas dôchodku. Je tento trend nebezpečný? A na druhej strane – má aj nejaké výhody?
Banky začali zvyšovať úrokové sadzby na hypotékach. Zatiaľ len o desatiny percent. Ako sa to prejaví na splátkach a ako sa rozhodovať pri výročí a zmene fixácie?
Prečo si v súčasnosti pri hypotékach volia dlžníci dlhšie fixácie? Pre obavu zo zvýšenia mesačnej splátky hypotéky.
Úroky sú minimálne, hypotéky v kurze. Na druhej strane prudko rastú ceny bytov. A tak najmä mladí vo väčších mestách na hypotéku nemajú šancu. Čo môžu robiť?
Ako sa dôkladne pripraviť na prvú hypotéku a aké chyby pri žiadaní o ňu nerobiť.
Možno aj vy ste počas útoku korony zvažovali útek na samotu, na chatu. Ak ju máte. V prípade, že by ste chceli nejakú kúpiť, v relácii Ide o peniaze poradíme, ako na to.
Pri hľadaní alebo modernizácii bývania je kľúčová otázka, z čoho kúpu alebo rekonštrukciu zaplatiť.
Stotisícová hypotéka býva záväzkom aj na 30 rokov. Za ten čas sa môže stať všeličo. Poistiť si schopnosť splácať hypotéku? A ak áno, tak ako?
Mnohí podnikatelia práve riešia, ako podať daňové priznanie tak, aby platili čo najmenšie dane a odvody. Optimalizácia nákladov je fajn - ale len do chvíle, kým nechcete hypotéku.
Hypotéky majú priemerný úrok menej ako jedno percento, tým šťastnejším sa podarila aj sadzba 0,4%. Dostane však hypotéku každý, kto o ňu požiada, aj keď má dobrý plat?