Problémy južnej Európy vystrašili burzy s akciami

Hospodárska kríza sa pripomenula na akciových trhoch. Uplynulé týždne sú podobné ako pred rokom, keď pád hodnoty akcií pokračoval vytrvalo niekoľko mesiacov. Aj teraz sa burza na Wall Streete prepadla pod hranicu 10-tisíc bodov a to prvýkrát za posledné štyri mesiace. Dôvodom boli najmä obavy investorov o stabilitu eurozóny, teda krajín používajúcich menu euro.

10.02.2010 14:50
burza, akcie, ruka, investovanie Foto:
Investori veria, že situácia v niektorých európskych krajinách by mohla negatívne pôsobiť na ekonomické oživenie vo svete
debata

Dôveru v ekonomickú stabilitu Európy ochromili najmä problémové krajiny ako Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko. Tie si už aj od obchodníkov s akciami vyslúžili skratku PIIGS (voľne preložiteľné ako ,,svine"). Problémy týchto krajín na čele s Gréckom spočívajú najmä v ich vysokej zadlženosti, nezamestnanosti a hlbokých schodkoch rozpočtov. Grécko už plánuje prijať netradičné opatrenia, ako je zákaz skorého odchodu do dôchodku a zvýšenie dôchodkového veku zo 61 na 63 rokov.

To trochu upokojilo investorov, ktorí sa obávajú, že juhoeurópske problémy sa prenesú do celej eurozóny. Začali preto predávať akcie a radšej zutekali do bezpečnejších vôd, ako je zlato a štátne dlhopisy.

„Investori veria, že situácia okolo týchto krajín by mohla negatívne pôsobiť na ekonomické oživenie vo svete,“ uviedol pre Pravdu hlavný stratég Saxo Bank Christian Blaabjerg. K problémovému Grécku sa ku koncu januára pripojil aj plán Baracka Obamu rozdeliť najväčšie bankové domy na menšie. „Klesali najmä akcie veľkých bánk ako je JPMorgan, Goldman Sachs či Citigroup. Naopak, ceny akcií regionálnych bánk dokonca rástli,“ hovorí Vladimír Gešperík, analytik zo spoločnosti Capital Markets.

Pre ľudí, ktorí obchodujú s akciami, Blaabjerg odporúča najmä firmy z rozvíjajúcich sa krajín, kde ,„odnikový sektor vyzerá zdravšie ako v rozvinutých krajinách“. Firmy z Brazílie a Indie odporúča aj Gešperík a pridáva k nim spoločnosti zo sektoru technológií a zdravotníctva. „Rozhodne nie banky a telekomunikačné spoločnosti, lebo sú stále príliš zadlžené,“ dodáva analytik.

Obchodníci očakávajú, že burzy s akciami sa počas tohto roka stabilizujú a medziročne zrejme mierne klesnú. Signál na ochotu riešiť problémy po uši zadlženého juhu Európy vyslal investorom aj prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet: prerušil svoju účasť na summite v Austrálii a letel naspäť do Európy.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy