Ako deťom nasporiť čo najviac peňazí

Každý rodič chce svojim deťom uľahčiť štart do života. Poisťovne, banky i stavebné sporiteľne ponúkajú produkty, ktoré sú určené pre takéto prípady. Vďaka nim možno postupným odkladaním malých súm nasporiť dieťaťu za niekoľko rokov väčšiu sumu peňazí.

06.04.2011 06:30
dieťa, sporenie, deti, rodina, peniaze Foto:
Banky odporúčajú rodičom, ktorí sa rozhodnú sporiť pre svoje deti, aby peniaze neodkladali na svojom bežnom účte.
debata (1)

„Odporúčam túto tému riešiť hneď po narodení dieťaťa. Čím skôr začnete dieťaťu odkladať, bude vás to menej stáť na mesačných vkladoch,“ vraví Marcela Capuliaková zo spoločnosti Partners Group.

Napríklad ak niekto odkladá svojmu dieťaťu mesačne 15 eur, bude mať pri trojpercentnom úroku po 18 rokoch sporenia na účte 4 289 eur. Ak by chcel niekto takúto sumu nasporiť za 10 rokov, musel by mesačne odkladať viac ako 30 eur. A v prípade päťročného sporenia je potrebné mesačne usporiť 66 eur.

Hovorkyňa Allianz Slovenskej poisťovne Lucia Muthová potvrdzuje, že väčšina rodičov uzatvára pre svoje deti poistky krátko po narodení. Až 41 percent zmlúv detského životného poistenia, ktoré Allianz ponúka, uzatvárajú rodičia pre deti, ktoré ešte nemajú ani jeden rok. „Zaujímavosťou však je, že medzi klientmi sú aj rodičia s deťmi staršími ako 10 rokov, rovnako majú záujem pripraviť pre svoje dieťa kapitál do budúcnosti či pokryť riziká vhodne vybranými pripoisteniami,“ hovorí Muthová. Táto skupina tvorí viac ako 13 percent z nových zmlúv.

Banky odporúčajú rodičom, ktorí sa rozhodnú sporiť pre svoje deti, aby peniaze neodkladali na svojom bežnom účte. Aj v prípade, že na sporiacom účte alebo na vkladnej knižke získajú nízky úrok, je pre nich lepšie nedržať peniaze na účte, z ktorého ich možno ľahko vybrať. Keď ich majú stále k dispozícii, oveľa ľahšie podľahnú pokušeniu utratiť úspory na bežné výdavky, ako keď sú uložené na špeciálnom vklade.

Založiť sporenie alebo uzatvoriť poistenie nemusí pre svoje dieťa vždy len rodič. Banky i poisťovne umožňujú, aby sporenie či poistenie mohli darovať aj iní príbuzní deťom ako darček. Napriek tomu väčšinu zmlúv uzatvárajú rodičia.

Detské sporenie či poistenie sa uzatvára na meno dieťaťa. Aj keď je majiteľom týchto peňazí dieťa, kým nebude mať 18 rokov, môže s nimi disponovať len jeho zákonný zástupca, čo je väčšinou rodič. Ak je však už dieťa plnoleté, rodičia strácajú právo vyberať nasporené peniaze. To môže urobiť už len majiteľ daného sporenia či poistenia. Aj keď sporenie má slúžiť pre dieťa ako pomoc, keď sa bude osamostatňovať, banky či poisťovne umožňujú vybrať peniaze aj skôr, ako bude dieťa dospelé. Rodičia sa tak nemusia báť, že v prípade, že sa dostanú do vážnych finančných problémov, nebudú môcť na tieto úspory siahnuť.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba