Zranili ste sa na zasneženom chodníku? Kde môžete žiadať odškodné

Sneh spôsobuje problémy nielen vodičom ale aj chodcom. Každé pošmyknutie môže mať za následok vážny úraz.

30.11.2017 10:37
Sneh, Makov Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (31)

Podľa údajov Uniqa poisťovne klienti najčastejšie v zime po pádoch na zľadovatených chodníkoch nahlasujú zlomeniny rúk a nôh, podvrtnutia členkov, odreniny či natiahnutie kĺbov. Odškodné pri úraze môžete žiadať od majiteľa či správcu nehnuteľnosti, ku ktorej patrí daný chodník. Peniaze môžete získať aj z vlastnej úrazovej poistky.

Pri rodinných domoch za udržiavanie chodníka zodpovedajú ich majitelia. Ak ide o bytovú zástavbu alebo bytový dom, za priľahlé chodníky zodpovedá správca bytového domu, spoločenstvo vlastníkov bytov alebo bytové družstvo. Za obecné chodníky zase zodpovedá obec. Ak neviete určiť, kto je zodpovedný za šmykľavý chodník, o informácie môžete požiadať miestny úrad. „Je veľmi dôležité najskôr zistiť, kde ku škode došlo a ktorý subjekt podľa platnej legislatívy za ňu zodpovedá. Voči tomuto subjektu si vzniknutú ujmu na zdraví aj následne uplatniť,“ hovorí Pavol Pastír z oddelenia poistenia zodpovednosti Uniqa poisťovne.

Ak sa pošmyknete pred rodinným domom a majiteľ ho má poistený, náhradu škody môžete získať z poistenia nehnuteľnosti, ktorá v rámci poistenia zodpovednosti za škodu kryje aj škody na živote a na zdraví, ktoré vznikli na chodníkoch patriacich k domu. V prípade zranenia na chodníku pred bytovkou by ste sa mali obrátiť na správcu. Odškodnenie by ste v takom prípade mali získať z poistky zodpovednosti z vlastníctva obytného domu, ktorá kryje aj škody na živote, zdraví a majetku spôsobené iným osobám. Nárokovať si môžete, bolestné, stratu zárobku či sťaženie spoločenského uplatnenia. „Zranený má okrem toho nárok aj náhradu škody na majetku. Ide napríklad o poškodený mobil či oblečenie. V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti však musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka,“ tvrdí Pastír.

Čo treba urobiť pred nahlásením poistnej udalosti

  • Poškodený by si mal zabezpečiť čo najviac dôkazov a svedkov o tom, že chodník bol naozaj neodprataný alebo zľadovatený: odfotiť si miesto úrazu mobilom alebo urobiť krátke video, prípadne si zapísať kontakty na svedkov, ktorí úraz videli. V prípade vážnejšieho úrazu je lepšie privolať políciu, ktorá stav povrchu chodníka zdokumentuje. Ak poškodený nevie preukázať, že chodník bol naozaj neudržiavaný, prípadne nemá dôkaz o tom, že k úrazu došlo na mieste, za ktoré zodpovedá poistený, môže dôjsť k problémom pri plnení.
  • Ak máte všetko zdokumentované a zistíte, kto zodpovedá za neudržiavaný chodník, písomne ho vyzvite na úhradu škody. V prípade, že majiteľ nehnuteľnosti má uzatvorené poistenie, na internete sú tlačivá na nahlásenie takejto škodovej udalosti. Udalosť je ale možné nahlásiť v prípade, že viete a poznáte číslo poistnej zmluvy vlastníka nehnuteľnosti. V opačnom prípade musíte žiadať od vlastníka, aby udalosť nahlásil sám a poisťovňa mohla začať šetrenie.
  • Mali by ste si odkladať všetky lekárske správy a dokumentáciu ohľadom úrazu: výsledky vyšetrení, príjmové doklady súvisiace s liečbou, poškodené veci. Po ukončení PN požiadajte svojho ošetrujúceho lekára o vystavenie lekárskeho posudku o bolestnom a v prípade trvalých následkov úrazu žiadajte aj posudok o sťažení spoločenského uplatnenia (toto je však možné najskôr po roku od úrazu). Dokumenty budete potrebovať v poisťovni pri uplatňovaní si nároku na odškodné.
  • Ak máte uzatvorenú aj úrazovú poistku, môžete si uplatňovať odškodnenie úrazu z nej a aj bolestné z poistenia zodpovednosti majiteľa nehnuteľnosti, kde ste sa zranili.

Zdroj: Uniqa poisťovňa

© Autorské práva vyhradené

31 debata chyba
Viac na túto tému: #sneh #úrazové poistenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy