Slováci si veľmi na dovolenky nepožičiavajú, tvrdí prieskum

Dovolenky nepatria k veciam, na ktoré by si v súčasnosti Slováci požičiavali. Tento záver vyplynul z prieskumu spoločnosti Kruk, ktorý pre ňu uskutočnila firma Ipsos.

30.07.2018 16:43
penazenka, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Na dovolenku si niekedy vzalo pôžičku iba 12 % respondentov. Ak si už Slováci na dovolenku požičajú, ide skôr o nižšiu sumu do 400 eur.

Podľa údajov publikovaných cestovnými kanceláriami si Slováci za ostatné tri roky radšej za dovolenku priplatia a doprajú si drahšie dovolenky s leteckou dopravou, viac hviezdičkovými hotelmi a all inclusive stravovaním. V roku 2017 vycestovalo cez cestovné kancelárie na dovolenku do zahraničia zhruba 634 tis. Slovákov. Takmer 90 % Slovákov pritom financuje svoju letnú dovolenku z úspor, úver si na tento účel vezme len asi každý desiaty.

Na dovolenku si požičiavajú podobnou mierou muži aj ženy, najčastejšie potom vo veku medzi 36 a 44 rokmi alebo medzi 27 a 35 rokmi. V týchto vekových skupinách si na dovolenku niekedy vzalo pôžičku do 400 eur 18 % respondentov prieskumu. Z geografického hľadiska si najčastejšie na dovolenku požičiavajú obyvatelia Prešovského kraja, kde si tento typ úveru už niekedy vzal takmer každý desiaty respondent prieskumu. Veľkou výnimkou sú pôžičky na dovolenku medzi obyvateľmi Nitrianskeho kraja, kde si na dovolenku nikdy nepožičalo vyše 97 % opýtaných.

debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #cestovanie #pôžička #slováci #dovolenky