Ochranu online povesti si možno poistiť

Kyberšikanovanie je nový strašiak školákov – ako sa proti nemu najlepšie brániť?

03.09.2018 11:00
internet, deti Foto:
Ilustračné foto.
debata
Silnejúci fenomén internetu a sociálnych sietí spôsobil nárast kyberšikanovania a poškodzovania dobrého mena na internete. Zasielanie útočných e-mailov, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, zverejňovanie fotiek a videí s cieľom poškodiť inej osobe či ohováranie v diskusných fórach. Podľa prieskumu UNIQA poisťovne až 60 % ľudí nevie, ako sa proti takýmto útokom brániť.

Úplne najzraniteľnejšie sú v tomto prípade deti. Kyberšikanovanie sa totiž stalo novým fenoménom na školách a zanecháva na psychike detí značné emocionálne rany.

Kruté deti

Kým v minulosti boli deti šikanované najmä v reálnom živote, s nástupom digitálnych technológií sa prípady zraňovania či zosmiešňovania presunuli do virtuálneho sveta najmä u tínedžerov. Detskí psychológovia dokonca upozorňujú, že na internete dokážu byť deti krutejšie ako v reálnom živote. Šikanovanie cez internet sa deje najčastejšie cez hanlivé komentáre k fotografiám, zastrašovanie a vydieranie cez správy či neoprávnené zverejňovanie intímnych fotografií či videí na internete.

Takéto útoky môžu na psychike dieťaťa nechať vážne následky, niektoré prípady zo sveta dokonca skončili až samovraždou.

Inštitúcie zaoberajúce sa kyberšikanovaním odporúčajú rodičom, aby so svojimi deťmi neustále komunikovali a diskutovali aj o nástrahách online sveta. Mali by deti poučiť, aby o sebe nezverejňovali žiadne citlivé informácie, fotky či videá. Ľahko sa totiž môže stať, že ich niekto môže (hoci neoprávnene) šíriť ďalej.

Výbornou prevenciou je tiež stať sa súčasťou ich online sveta – byť ich priateľom na sociálnych sieťach, sledovať, koľko času trávia na internete a s kým. V súčasnosti už dokonca existujú aplikácie, vďaka ktorým môžu mať rodičia nad virtuálnym svetom ich detí významnú kontrolu.

Čo robiť, ak sa stanete obeťou kyberšikanovania

To, že kyberšikanovanie sa stalo skutočným strašiakom dokazuje aj spomínaný prieskum. Podľa neho sa až 60 % opýtaných obáva toho, aby o ňom na internete nekolovali nepravdivé informácie. Prieskum zároveň ukázal, že najmä deti ani rodičia často nevedia, ako sa proti šikanovaniu cez sociálne siete alebo internet brániť. Ak niekto bude na internete šikanovať vás alebo vaše dieťa, takýto prípad kryje kyberpoistenie. Treba zavolať na asistenčnú službu a prípad nahlásiť, poisťovňa zabezpečí odstránenie alebo vytesnenie takýchto informácií z internetu. Takisto máte nárok na právne zastúpenie a úhradu s tým súvisiacich nákladov.

Kyberpoistenie kryje nielen kyberšikanovanie, ale ide o komplexnú ochranu pred poškodzovanie online povesti. Toto pripoistenie sa vzťahuje tiež na odcudzenie fotografií z mobilu a na ich zverejnenie, pokiaľ k ich odcudzeniu dôjde z dôvodov zneužitia identity poisteného, prípadne pokiaľ zverejnením dôjde k poškodeniu online povesti klienta. Za poškodenie on-line povesti sa považuje: ohováranie, urážka a nezákonné vyzradenie informácií o súkromnom živote.

V prípade poškodenia on-line povesti alebo ak sa stanete obeťou kyberšikanovania, poisťovňa sa snaží v prvom rade o tzv. Cleaning – odstránenie nepravdivých a poškodzujúcich informácií, prípadne tzv. Flooding – vytlačenie takýchto informácií z predných miest vyhľadávačov. Máte tiež nárok na úhradu právnych krokov voči osobe, ktorá negatívne informácie o poistenom zverejnila ako aj voči vydavateľovi alebo web hostingovej službe, na stránkach ktorej boli negatívne informácie o poistenom zverejnené..

Z poistenia sú vylúčené informácie, ktoré zverejňujú spravodajské médiá, a poistenie takisto nekryje spor medzi subjektmi, pokiaľ jeden z nich vystupuje anonymne a nemožno sa dostať k jeho registračným údajom. Kyberpooistenie sa dá uzatvoriť k poisteniu domácnosti, vďaka čomu poskytuje ochranu celej rodine. Okrem poškodzovania online povesti kryje aj útoky v rámci elektronických platieb, ohrozenie virtuálnej identity v prípade zneužitia vašich údajov a riziko nákupu cez internet (eshopy).

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #poistenie #internet #kyberšikana #šikana
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy