Sú vaše deti pripravené na školský rok?

08.09.2018 06:00
škola, žiak, pero, písanie
Ilustračné foto. Autor:

Na deti v školách čakajú nielen krásne zážitky, ale striehnu aj nepríjemné situácie, ako je krádež či úraz.

Situáciám, pri ktorých dochádza k úrazom detí, sa nedá vždy zabrániť. Zranenia hrozia deťom doma, na športoviskách, ale aj v školách. Deti v školských zariadeniach pri ich množstve často nie je možné ustrážiť, a tak sa v školách pravidelne stretávame s drobnými či väčšími zraneniami.

„Medzi najčastejšie úrazy detí na školách patria zlomeniny, ktoré boli zodpovedné za viac ako polovicu nám nahlásených úrazov. Druhým najčastejším úrazom bolo vyvrtnutie členku alebo kolena (18 %), nasledované narazením (12 %) a pomliaždením (9 %) prstov rúk,“ uviedla Adriana Körösiová, riaditeľka odboru poistných udalostí životného poistenia poisťovne Generali.

Pozor na prsty

Práve prsty rúk sú najčastejšie zraňovanou časťou tela. Až v 37 % prípadov mali deti následkom úrazu poranené prsty na rukách alebo ich články. Pričom pravá strana tela je na úrazy náchylnejšia. K úrazom dochádza počas mimoškolských aktivít, ako je školský výlet či škola v prírode, keď deti venujú menšiu pozornosť svojej bezpečnosti.

Ale rovnako aj v školách pri nedodržiavaní školského poriadku či rôznych šarvátkach medzi deťmi počas prestávok.

„Často sú nám hlásené prípady, keď spolužiak strčil do spolužiaka, ten stratil rovnováhu, udrel hlavou do stoličky, a tým si vyrazil zub, rozťal čelo alebo nešťastne spadol na ruku, čím si ju dieťa zlomilo. Inou kategóriou sú zasa úrazy počas telesnej výchovy, keď napríklad dieťa počas skoku do piesku zle doskočilo a vyvrtlo si členok,“ vysvetľuje Adriana Körösiová.

Aj škola sa môže poistiť

Početným úrazom počas školského roka sa tak škola nevyhne, a preto je vhodné, ak je školské zariadenie poistené. Škola sa poisťuje obvykle na jeden školský rok, pričom sú deti kryté aj počas prázdnin.

Okrem toho majú školy možnosť využiť poistenie zodpovednosti za škodu, z ktorého sú následne úrazy detí v školách hradené. V rámci tohto poistenia je možné uzatvoriť aj pripoistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú odcudzením vecí žiakov krádežou vlámaním do uzamknutých šatní alebo skriniek.

Ku krádeži školských pomôcok či osobných vecí žiaka dochádza v školských zariadeniach pomerne často. Najčastejším cieľom zlodejov v školách bývajú školské prezuvky, školská taška, bunda a obuv, v ktorej žiak prišiel do školy, ale aj výtvarné pomôcky či obsah vrecúška na telesnú výchovu. Pripoistenie zodpovednosti za škodu vlámaním sa však nevzťahuje na krádež peňazí, šekov, cenností, elektroniky či iných vecí, ktoré žiakovi bezprostredne neslúžia pri vyučovaní.

Toto deťom nezabudnite pripomenúť:

  1. Dodržuj školský poriadok! Mnohým deťom sa to zdá ako obyčajná nudná fráza, no treba im pripomenúť, že školský poriadok neexistuje preto, aby ich obmedzoval v ich činnostiach, ale aby ich chránil, napríklad aj pred úrazmi.
  2. Počúvaj svojho učiteľa! Toto pravidlo platí dvojnásobne najmä pri takých školských predmetoch, kde dieťa môže prísť do kontaktu s potenciálne nebezpečnými chemikáliami alebo predmetmi, ktoré by ho pri nesprávnom používaní alebo aktivite mohli zraniť.
  3. Múdrejší ustúpi! Šarvátky a doťahovanie patria k detstvu. Vysvetlite však svojim deťom, že nie je rozumné sa nechať zatiahnuť do konfliktu, ktorý sa potenciálne môže skončiť nepríjemným úrazom. Snažte sa mu vysvetliť, že skôr, ako sa pustí do bitky, by si mal uvedomiť prípadné nepríjemné dôsledky svojho konania.
  4. Dávaj si pozor na svoje veci! Krádeže sa, bohužiaľ, nevyhýbajú ani školám, preto je dôležité dieťaťu vysvetliť, aby svoje veci nenechávalo v škole len tak pohodené. Ak má dieťa pridelenú svoju uzamykateľnú skrinku, je dôležité, aby tam svoje veci zodpovedne odložilo a skrinku vždy poriadne zamklo.
  5. Elektronika a cennosti do školy nepatria! Ak dieťa má tablet alebo inú elektroniku, je dôležité mu vysvetliť, že takéto veci do školy nepatria.
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#deti #poistenie #škola #úraz
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku