Štát a banky spoločne požičajú malým a stredným podnikom

Poskytovť zvýhodnené úvery pre slovenské malé a stredné podniky začne Slovak Investment Holding, Slovenská záručná a rozvojová banka a UniCredit Bank.

01.10.2018 14:00
živnostník, živnosť, podnikateľ, plán,... Foto:
Ilustračné foto.
debata
Úvery sú plánované pre viac ako 600 podnikov v celkovej výške zhruba 220 miliónov eur. Prvé žiadosti o úvery budú môcť podniky podať už v tomto roku.

Zdrojom úverov sú finančné nástroje Slovak Investment Holding (SIH), ktoré sú financované z Operačného programu Výskum a inovácie a dodatočné zdroje Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) a UniCredit Bank. SIH ako hlavný partner projektu poskytuje úverový finančný nástroj vo výške 24,2 milióna eur pre SZRB a garančný finančný nástroj pre UniCredit Bank v objeme 12,1 milióna eur.

Prostredníctvom týchto nástrojov SIH preberá na seba časť portfóliového rizika z poskytovaných úverov, čím sa umožňuje a podporuje výhodnejšie financovanie pre malé a stredné podniky na Slovensku. Očakáva sa, že SZRB a UniCredit Bank v rámci spolupráce so SIH dokážu poskytnúť do roku 2023 úvery pre vyše 600 podnikov v celkovej výške približne 220 miliónov eur. Záujemcovia môžu žiadosť o úver podať už v tomto roku na ktorejkoľvek pobočke SZRB a UniCredit Bank na Slovensku.

„Teší ma najmä, že sme dokázali nastaviť vysokú mieru spolufinancovania SZRB a UniCredit Bank,“ poznamenal Ivan Lesay, generálny riaditeľ SIH. Miera spolufinancovania vyjadruje úroveň dodatočných zdrojov, ktorými participujúce banky prispievajú na poskytovanie úverov, a tým znásobujú celkový investičný potenciál verejných zdrojov. Inými slovami, každé jedno euro verejných prostriedkov v správe SIH pomáha v rámci tohto projektu vytvoriť až 6 eur úverového financovania pre slovenské podniky.

Na margo spolupráce sa vyjadruje Dušan Tomašec, generálny riaditeľ SZRB: „Podpis dnešnej zmluvy je len ďalším dôkazom o výhodnej, spoľahlivej a stabilnej finančnej podpore našej banky pre slovenské podniky.“ Hlavným cieľom spolupráce SIH, SZRB a UniCredit Bank sú zvýhodnené úverové podmienky pre malé a stredné podniky, či už vo forme znížených úrokových sadzieb alebo menej náročných požiadaviek na zabezpečenie úverov.

SZRB a UniCredit Bank boli na spoluprácu so SIH vybrané formou verejného obstarávania. V prípade záujmu na trhu existuje možnosť dodatočného navýšenia zdrojov SIH pre tieto banky, a tým pádom na ďalšie úvery pre malé a stredné podniky. „Cieľom UniCredit Bank je neustále zvyšovať kvalitu služieb pre našich klientov. Pevne verím, že spolupráca so SIH nám v dosahovaní tohto cieľa pomôže,“ povedal Miroslav Štrokendl, riaditeľ slovenskej pobočky UniCredit Bank. Finančné nástroje, na rozdiel od tradičných grantov, predstavujú inovatívnu, návratnú formu financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Podľa Ivana Lesaya predstavuje takýto spôsob investovania budúcnosť európskych investičných zdrojov.

Spoločnosť SIH dokáže vďaka tomuto modelu zapojiť do svojich investícií finančné zdroje a expertízu komerčných bánk. SIH zároveň dokáže tie isté finančné zdroje, po ich splatení, použiť na nové investície a týmto spôsobom ich opakovane recyklovať. „V tomto ohľade predstavujú finančné nástroje jednoznačnú výhodu oproti grantom, ktoré sú vo svojej podstate jednorazovou investíciou,“ uzatvára Ivan Lesay.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy