Marihuana: Liečivo alebo zlo?

Je marihuana liek alebo neresť? S touto otázkou bojujú americké sociálne zodpovedné investičné fondy spolu s tým, ako stále viac štátov schvaľuje rekreačné užívanie kanabisu.

14.12.2018 10:47
marihuana, drogy Foto:
Okolo konope je množstvo zmiešaných pocitov, zatiaľ čo pri tabaku je prevažne zhoda, že nie je v žiadnom prípade bezpečný.
debata
Konopný priemysel približujú skôr k „hriešnym“ akciám. Medzi tie patria napríklad výrobcovia alkoholu a tabakové firmy, ktorým sa eticky zameraní investori vyhýbajú. Spoločensky zodpovedný investičný priemysel má v USA hodnotu okolo ôsmich biliónov USD.

Rekreačné užívanie marihuany pre osoby staršie ako 21 rokov už povolilo desať štátov USA a federálny dištrikt hlavného mesta. Legalizáciu tiež navrhli zákonodarcovia štátu New Jersey, uviedla agentúra Reuters.

Žiadna americká verejne obchodovaná spoločnosť zatiaľ priamo marihuanu nepredáva. S akciami kanadských producentov marihuany, ako je Tilray a Canopy Growth, sa však obchoduje na burze v USA. V polovici októbra Kanada legalizovala konope na rekreačné účely, čo núti manažérov fondov a ich klientov k prijatiu rozhodnutia, či nemajú problémy s investovaním do marihuany, pokiaľ nie je na liečebné účely. Marihuana sa používa na liečbu viacerých problémov, od epilepsie až po migrény.

„Okolo konope je množstvo zmiešaných pocitov, zatiaľ čo pri tabaku je prevažne zhoda, že nie je v žiadnom prípade bezpečný,“ hovorí Jennifer Sirekloveová, šéfka oddelenia pre zodpovedné investície vo firme Parametric Portfólio Associates, ktorá má v správe majetok za 220 miliárd USD. U veriacich investorov vrátane niektorých kresťanských vysokoškolských nadácií je väčšia pravdepodobnosť, že sa konope úplne vyhnú. Ďalší sociálne zameraní klienti sa zrejme vyhnú firmám, ktoré pestujú marihuanu, ale budú tolerovať spoločnosti, ktoré ju predávajú, v rámci svojho širšieho podnikania, domnieva sa Sirekloveová.

Rýchlo rastúci investičný sektor

Otázka konope upozorňuje na širokú škálu investícií v rýchlo rastúcom sektore sociálne zodpovedných investovaní. Kým takmer všetci investori v tomto odvetví sa vyhýbajú sektorom, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na spoločnosť, ako sú zbrane, hazard, pornografia a tabak, niektorí investujú do firiem, ktoré predávajú alkohol, ak je len časťou ich celkového podnikania. Dva najväčšie sociálne zodpovedné fondy sú Parnassus Investments a Calvert Funds. Ani jeden z nich v súčasnosti nemá investície v konopných firmách.

Investori, ktorí hľadajú sociálne zodpovedné investície, sa pri hodnotení podnikov zameriavajú na kritériá súhrnne označované skratkou ESG. Firmy, ako je tvorca indexov MSCI, ktorý vytvára preverené zoznamy spoločností plniacich tieto kritériá, uvádzajú, že zatiaľ zahŕňajú producentov konope na svoj širší zoznam podnikov spĺňajúcich ESG. To by sa však mohlo zmeniť, ak veľké tabakové firmy, ako je Altria alebo Philip Morris International, kúpia niektorú z týchto firiem, napríklad Tilray, alebo samy vstúpia na trh s marihuanou.

Aj pohľad inštitucionálnych investorov je rôzny. „Niektorí klienti majú nulovú toleranciu ku konope bez ohľadu na ich použitie, iní berú do úvahy rozdiely a len sa chcú vyhnúť firmám, ktoré sa zameriavajú na trh s rekreačným užitím,“ uviedol viceprezident MSCI ESG Research Joseph Williams.

Kým sociálne zodpovední investori sa zameriavajú na otázku sociálneho vplyvu marihuany, manažér fondu Mutual Vice Fund Jordan Waldrep na tento sektor stavia. Jeho fond zámerne investuje do podnikov, ktorým sa sociálne zodpovedné fondy vyhýbajú. Z konopných firiem sa sústreďuje hlavne na také, ako je Canopy Growth, ktoré začali zriaďovať vlastné značky, a nie iba na tie, ktoré sú čistými pestovateľmi. „Rekreačný trh bude o značkách. Príležitosť na rast je skrátka až príliš vysoká,“ uvádza Waldrep.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy