Ako si upratať vo financiách

Začiatok roka je ideálny na „upratovanie“ vo financiách, poistkách či zmluvách. Ako si správne zrevidovať a nastaviť finančné a poistné produkty tak, aby nám slúžili a aby sme zbytočne neplatili za to, čo nepotrebujeme?

06.02.2019 10:00
zmluva, dedičstvo, banka, poistenie, peniaze
Ilustračné foto.
debata (1)
====== Žijete v podpoistenej nehnuteľnosti? ======

Pred rokmi ste si kúpili starší byt za 90-tisíc eur a poistili ste ho. Poisťovňa vám na základe jeho hodnoty vypočítala poistné, ktoré pravidelne platíte. Po čase ste byt kompletne zrekonštruovali, vymenili zariadenie a dnes má hodnotu 120-tisíc eur. Poistku však platíte v pôvodnej hodnote. Váš byt je teda podpoistený. „V prípade požiaru, vytopenia či inej poistnej udalosti výška poistného plnenia nebude stačiť na pokrytie skutočných škôd, ktoré vznikli na zrekonštruovanom byte, pretože výška poistnej sumy nezodpovedá reálnej hodnote majetku. Poisťovňa tak preplatí škody len do výšky stanovenej poistnej sumy, teda 90-tisíc eur,“ upozorňuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Podpoistenie domu či bytu je pritom najčastejšou chybou, s ktorou sa poisťovne stretávajú pri poistení nehnuteľnosti.

Chráňte svoje zdravie poistením

Zobrali ste si hypotéku či založili rodinu? V prípade neočakávaných životných situácií, akými sú kritické choroby, úraz, smrť či trvalé následky úrazu, vám môže poistenie zachrániť rodinný rozpočet. Čoraz viac Slovákov si v rámci životného poistenia dojednáva len samotné poistné riziká, ktoré im v prípade potreby vykryjú výpadky v rodinnom rozpočte alebo zvýšené výdavky. „Zo skúseností našich klientov vieme, že napríklad pri vzniku rakoviny sa priemerné náklady na doplnkovú liečbu vyšplhajú na približne 12-tisíc eur.

Ide o všetky výdavky na liečbu nad rámec verejného zdravotného systému ako výživové doplnky, úprava stravy, doprava do zdravotníckych zariadení, doplatky za lieky, liečebné a regeneračné pobyty či zdravotnícke pomôcky,“ vysvetľuje L. Muthová. Ak nad hypotékou či rodinou ešte len uvažujete, platí, že pri niektorých poisteniach, napríklad pri poistení kritických chorôb či pripoistení pre prípad smrti, majú mladší klienti výhodnejšie podmienky oproti starším.

Poistie si svoj príjem

Ak ste živiteľom rodiny a máte hypotéku, treba myslieť aj na garanciu schopnosti splácať svoj úver a poistiť sa pre prípad zdravotných problémov, ktoré vás môžu na dlhší čas či natrvalo vyradiť zo zamestnania. Odporúčame preto poistenie hypotéky, resp. poistenie schopnosti splácať hypotéku, ktoré kryje riziká ako smrť, invalidita, pracovná neschopnosť a nezamestnanosť. „Dôležité je správne nastaviť poistnú sumu, ktorá by sa mala rovnať minimálne výške hypotéky. Zároveň treba myslieť na finančnú rezervu na živobytie pre rodinu, či blízkych v prípade vzniku nepredvídanej udalosti, a to najmenej na 12, v ideálnom prípade až na 24 mesiacov,“ radí L. Muthová.

Zle nastavená poistka je totiž zbytočné vyhadzovanie peňazí, upozorňuje a pridáva konkrétny príklad: „Obrátila sa na nás klientka so žiadosťou o refinancovanie svojej hypotéky. Pri uzatvorení hypotekárneho úveru si v banke z dôvodu úspory s manželom uzatvorili životnú poistku len na ňu. Manžel, žiaľ, tragicky zahynul a celá ťarcha úveru tak prešla na manželku, bez možnosti náhrady zo strany poisťovne.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #šetrenie #poistenie #finančné produkty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy