Nehoda na svahu vás môže finančne zruinovať

07.02.2019 10:00
lyžovačka, lyžiari, sneh, zima, svah, hory,...
Ilustračné foto Autor:

Lyžovačka sa zvykne predražiť najčastejšie v dôsledku únavy, či precenenia vlastných síl. Nehoda na svahu v zahraničí pritom predstavuje nemalé finančné náklady.

Európsky preukaz poistenca totiž negarantuje náhradu všetkých nákladov na poúrazovú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Určite sa nevypláca ani neohľaduplnosť na svahu. Zranenie iného lyžiara v dôsledku nebezpečnej jazdy vás môže stáť tisícky eur.

„Naša asistenčná služba eviduje prípad klienta, ktorý zrazil lyžiarku v Rakúsku. Podľa policajného protokolu podcenil podmienky na svahu a prípad bol kategorizovaný ako telesná ujma z bezohľadnosti. Pôvodná požiadavka od poškodenej bola peňažná kompenzácia vo výške 18 000 eur. Súd mu po dvoch rokoch od kolíznej lyžovačky vyrubil kompenzáciu v prospech poškodenej 7 000 eur. Náklady na právnika sa vyšplhali na ďalších 5 000 eur,“ opisuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Pomôže lyžiarska hliadka

Predchádzaniu takýchto prípadov na Slovensku má pomôcť Ski Patrol, lyžiarska hliadka. V zahraničných strediskách ide o častý jav, u nás sa s ňou stretneme iba v strediskách Jasná Nízke Tatry a Tatranská Lomnica. „Pracovníci Ski Patrol dohliadajú na bezpečnosť klientov v zimnom stredisku, kontrolujú bezpečnosť na zjazdovkách, zjazdnosť tratí, pomáhajú s orientáciou, organizujú rady v nástupných staniciach, riešia každodenné problémy, ktoré sa v stredisku vyskytnú. A množstvo ďalších aktivít v stredisku. Ich pracovná náplň je naozaj rôznorodá,“ približuje Jana Pisarčíková z Tatry mountain resorts.

Medzi najnediscipli­novanejších lyžiarov na našich svahoch patria zahraniční klienti, muži vo veku 15 – 40 rokov. Slováci a Česi sa aj vďaka dohľadu Ski Patrol vo väčšine prípadov správajú slušne. Väčšina návštevníkov na prítomnosť Ski Patrol reaguje pozitívne. Žiaľ, hliadka sa čoraz častejšie stretáva aj s lyžiarmi, ktorých upozorňuje na nedodržiavanie Bieleho kódexu, čím ohrozujú seba aj ostatných.

„Väčšinou ide o nedodržiavanie prevádzkového času lanových dráh, neohľaduplnosť a nerešpektovanie ostatných návštevníkov strediska, neprispôsobenie rýchlosti jazdy svojim schopnostiam a stavu zjazdoviek. Ďalšie časté porušenie sa týka hlavne snowboardistov, ktorí sedia za bodom zlomu zjazdovky, alebo v jej strede. Tieto situácie sú veľmi nebezpečné a často končia nepríjemným zranením,“ upozorňuje J. Pisarčíková.

Skipatroláci nie sú policajti, ale v prípade hrubého porušeniu pravidiel majú právo zablokovať skipas a vykázať porušovateľa zo strediska. V prípade, ak dôjde k ublíženiu na zdraví, Ski Patrol odovzdá vinníka štátnej polícii a tá už koná vo svojej kompetencii. „V minulej sezóne sme zablokovali 7 kusov skipasov. V aktuálnej sezóne sú to zatiaľ 3 kusy. Sedem permanentných blokácií bolo v súvislosti so zrážkou a následným zranením. S nedisciplino­vanosťou sa, žiaľ, stretávame na dennej báze.“

Radšej si zabudnúť lyže ako cestovné poistenie

K úrazom na svahu veľakrát dochádza aj bez cudzieho pričinenia. Najčastejšie sa pod ne podpisuje únava a precenenie vlastných síl. Až polovica všetkých evidovaných nehôd Slovákov za hranicami našej krajiny bola v minuloročnej lyžiarskej sezóne hlásená z rakúskych stredísk. Podľa údajov asistenčnej služby Europ Assistance štvrtina úrazov sa stala v Taliansku, 8 % z celkového počtu bolo zaznamenaných v susednom Česku, a každá piata nahlásená udalosť sa stala vo Francúzsku. Nehoda na svahu v zahraničí pritom predstavuje nemalé finančné náklady. Priemerná cena za zásah horskej záchrannej služby, ktorý Európsky zdravotný preukaz poistenca nepokryje, sa pohybuje okolo 250 eur.

Pri nutnosti zásahu helikoptéry v susednom Rakúsku alebo v Taliansku sa náklady na záchrannú akciu dostávajú v priemere na 4 000 eur. Za následný prevoz na Slovensko, ktorý kvôli zdravotnému stavu väčšinou nie je možný autom či vlakom, si musíte pripraviť ďalších približne 800 eur.

„Hospitalizácia v súkromných zdravotníckych zariadeniach stojí 10 – 15-tisíc eur. V štátnych zariadeniach sa priemerná cena za poúrazovú starostlivosť pohybuje na úrovni 1 000 eur. Priemerný náklad za zimnú diagnózu v zahraničí pre Slováka predstavuje 1 077 eur. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale v mnohých krajinách sa nevyhnete doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko,“ upozorňuje O. Reichbauer. Majitelia Európskeho preukazu poistenca tak vo Francúzsku zaplatia 30 % z celkového účtu. V Rakúsku majú jeho držitelia ambulantné ošetrenie bez spoluúčasti, ale za každý deň hospitalizácie si pacienti starší ako 15 rokov priplácajú 12 eur/deň.

Ak sa chcete vyhnúť vysokým nákladom na zdravotnú starostlivosť v zahraničí, pribaľte si so sebou aj cestovné poistenie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#lyžovačka #cestovné poistenie #úraz na svahu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku