V zahraničí najviac platíme kartou v Česku a Veľkej Británii

Česká republika, Veľká Británia a Rakúsko. V týchto krajinách platili klienti v poslednom kvartáli minulého roka svojimi kartami najčastejšie. Vyplýva to z údajov ČSOB o využívaní platobných kariet v zahraničí prostredníctvom platobných terminálov, eshopov a bankomatov.

16.04.2019 06:00
pin, banka, platba, nákup, karta, kreditná Foto:
Ilustračné foto.
debata
Zhruba každá piata transakcia (20%) platobnou kartou mimo tuzemska bola v poslednom štvrťroku minulého roka realizovaná v Českej republike. Najčastejšie prostredníctvom eshopov, no súčasne sa Česko zaradilo medzi krajiny s najvyšším počtom zahraničných výberov hotovosti z bankomatov (23-% podiel spomedzi všetkých zahraničných výberov).

V prípade druhej najpopulárnejšej krajiny, Veľkej Británie, dominovali najmä platby kartou online.Až 26% všetkých zahraničných online platieb bolo realizovaných cez platobné brány práve v tejto krajine. „Súvisí to aj s tým, že veľké časť eshopov, ktoré slovenskí spotrebitelia obľubujú, vrátane tých z Ázie, majú platobnú bránu registrovanú vo Veľkej Británii,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Klienti majú platby kartou v kamenných obchodoch ako aj v eshopoch zahrnuté v balíku služieb, a preto za ne neplatia nič navyše. „A to bez ohľadu na to, či ide o prevádzky na Slovensku, v iných krajinách Európskej únie alebo krajiny mimo nej. Preto v prípade vystúpenia Veľkej Británie z európskeho zoskupenie nebude mať táto skutočnosť vplyv na poplatky za platby kartou u tamojších obchodníkov. Či už online alebo v kamenných obchodoch,“ dodáva Jamborová.

Ako tretia krajina v poradí, v ktorej klienti využívali svoje karty najčastejšie, sa umiestnilo Rakúsko. Zhruba každá desiata transakcia kartou mimo tuzemska prebehla v tejto krajine. Blízkosť samotnej krajiny a nákupná turistika sa podpísali na tom, že v nej klienti platili pomerne často v kamenných prevádzkach (20-% podiel na celkovom počte platieb kartou na POS termináloch ). Ako štvrtá krajina v poradí vo využívaní kariet sa umiestnilo Nemecko, nasledované Maďarskom.

debata chyba
Viac na túto tému: #karta #platba kartou #bankomatová karta