Rodičia vysokoškolákov dostanú prídavky neskôr ako v polovici októbra

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR totiž čaká na to, kedy mu rezort školstva zašle údaje o študentoch vysokých škôl.

13.10.2019 13:00
brigáda, študenti, práca, Foto:
Prídavky na deti dostanú rodičia vysokoškolákov neskôr.
debata

Rodičia študentov vysokých škôl dostanú prídavky na deti v neskorších októbrových výplatných termínoch, prípadne až v novembri. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) totiž čaká na to, kedy mu rezort školstva zašle údaje o študentoch vysokých škôl.

„Aktualizáciu údajov za študentov vysokých škôl podľa stavu k 30. septembru 2019 podľa dohody poskytujeme do Rezortného informačného systému v polovici októbra a následne Rezortný informačný systém sprístupňuje údaje Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ uviedol pre agentúru SITA komunikačný odbor Ministerstva školstva SR.

„Ústredie práce bude prostredníctvom úradov práce vyplácať oprávneným poberateľom prídavky na deti, ktoré študujú na vysokej škole, postupne, ako budú prichádzať údaje z ministerstva školstva, a to aj v mimoriadnych výplatných termínoch v októbri prípadne v novembri,“ informovala hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová. Úrady práce podľa nej po doručení údajov vyplatia prídavky na dieťa aj spätne, teda od septembra. „Je to rovnaká prax ako v minulých rokoch, keď študenti dostávali potvrdenia o návšteve školy na zápisoch, ktoré bežali aj v októbri. Potvrdenie potom doručili na úrad práce a ten vyplatil prídavky aj spätne za september a október,“ dodala.

Rodičia detí, ktoré študujú na Slovensku, nie sú od začiatku septembra tohto roka povinní doniesť na úrad práce a sociálnych vecí potvrdenia o návšteve školy svojich detí. Ústredie práce a sociálnych vecí je totiž zo zákona povinné informáciu o tom, či dieťa navštevuje školu na Slovensku, preveriť v informačnom systéme rezortu školstva. Ak však dieťa študuje v zahraničí, ústredie práce o ňom údaje z informačného systému rezortu školstva nemôže získať, a preto v tomto prípade musí rodič po výzve úradu práce predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy.

Údaje o žiakoch a študentoch bola základná, stredná a vysoká škola povinná zapísať do centrálneho registra žiakov a študentov do konca septembra tohto roka. „V prvých dňoch októbra ústredie preberie údaje o deťoch vo veku 5 až 8 rokov a deťoch vo veku 16 až 25 rokov pre účely potvrdení o návšteve školy a vyplatenie zvýšenia prídavku na dieťa v sume 100 eur pre deti, ktoré nastúpili do 1. ročníka základnej školy,“ uviedla hovorkyňa ústredia pre agentúru SITA začiatkom septembra tohto roka. V októbri tohto roka totiž rodičia prvákov na základných školách dostanú prídavok na dieťa zvýšený o 100 eur, čo bude štátny príspevok na nákup školských potrieb.

Na prídavok na dieťa majú nárok rodičia nezaopatrených detí. Prídavok vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí mesačne, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti. Prídavok na dieťa sa od začiatku tohto roka zvýšil o 66 centov na 24,34 eura. Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí, od 1. januára tohto roka vzrástol o 31 centov na 11,41 eura mesačne. Rodičia prvákov na základných školách dostanú tento mesiac prídavok na dieťa jednorazovo zvýšený príspevok na nákup školských potrieb v sume 100 eur. Prídavok na dieťa v tomto prípade dosiahne 124,34 eura.

debata chyba
Viac na túto tému: #študenti #vysoké školy #prídavky na deti #upsvar