Pozostalostné dôchodky po jednom poistencovi majú svoj strop

15.10.2019 10:21
smútok, smrť, pozostalí
Ilustračné foto. Autor:

Ak po úmrtí poistenca vznikne pozostalým nárok na výplatu viacerých pozostalostných dôchodkov (napríklad manželka bude mať nárok na vdovský dôchodok a minimálne dve deti na sirotský dôchodok), ich výška nemôže presiahnuť sumu dôchodku zomretého poistenca, na ktorú mal alebo by mal nárok.

Ak takáto situácia nastane, každý z pozostalostných dôchodkov sa pomerne zníži.

Priznané pozostalostné dôchodky po jednom poistencovi sa pomerne upravia aj vtedy, ak nárok na niektorý z nich zanikne alebo opätovne vznikne.

V praxi takáto situácia nastane napríklad vtedy, keď jedno z detí preruší alebo ukončí štúdium. Keďže sa zmení počet osôb, ktoré majú nárok na výplatu pozostalostného dôchodku po tom istom poistencovi, sumy pozostalostných dôchodkov sa pre zánik niektorého z nich zvýšia.

Ak niektorému z pozostalých nárok na dôchodok opätovne vznikne (napríklad dieťa začne po prerušení opäť študovať), sumy jednotlivých dôchodkov sa pomerne znížia.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pozostalostná penzia #pozostalosť #penzia #dôchodca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku