Pred lyžiarskou sezónou: Pri úraze na svahu pod vplyvom alkoholu je nemocenská polovičná!

21.10.2019 10:48
lyžiar, lyžovačka, lyžovanie, zima, pád, sneh,...
Ilustračné foto. Autor:

V prípade úrazu na svahu počas lyžovania, ktorý povedie k následnej práceneschopnosti, dochádza pri predchádzajúcom požití alkoholických nápojov ku kráteniu nemocenskej dávky.

Nemocenské sa podľa zákona zníži na polovicu, ak sa poistenec stal dočasne práceneschopný v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu. Rovnaké krátenie nastáva aj pri prípadoch, kedy došlo k práceneschopnosti v dôsledku zneužitia iných návykových látok.

Ak lekár uzná poistenca za dočasne práceneschopného, vydá o tom potvrdenie na päťdielnom tlačive. Toto tlačivo však nestačí tým poistencom, ktorým dočasná pracovná neschopnosť vznikla v dôsledku úrazu.

V takýchto prípadoch musí poistenec okrem obvyklého 5-dielneho tlačiva, ktoré mu vydá lekár, doložiť aj doklad Hlásenie úrazu na účely nemocenského. V doklade poistenec stručne opíše, ako k úrazu došlo a či pri jeho vzniku bol pod vplyvom omamných látok alebo alkoholu. Zároveň sa v ňom uvádza, ktorý orgán policajného zboru úraz prešetroval.

Toto tlačivo podpíše len poistenec, nepodpisuje ho lekár. Doklad poistenec doručí príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá mu bude nemocenské vyplácať. Poistenec ho môže nájsť v ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne alebo na webovej stránke Sociálnej poisťovne (Formuláre). Ak ide o zamestnanca, po vzájomnej dohode môže spomínané tlačivo podpísané zamestnancom odstúpiť pobočke zamestnávateľ.

Za prvých osem mesiacov tohto roka Sociálna poisťovňa eviduje 43 022 dočasných pracovných neschopností z dôvodu úrazu (mimo pracovných úrazov).

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úraz #práceneschopnosť #nemocenská dávka #lyžovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku