Pri dlhšej maródke nezabúdajte na 'lístok na peniaze'

28.10.2019 09:00
choroba, chrípka, hrdlo, prechladnutie, nádcha
Ilustračné foto. Autor:

Pokiaľ práceneschopnosť časovo prekračuje hranice jedného mesiaca, jej poberateľ musí vždy do piateho dňa nasledujúceho mesiaca doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá dávku vypláca, takzvaný „lístok na peniaze“.

Ide o tlačivo Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý vystavuje ku koncu mesiaca ošetrujúci lekár. V ňom potvrdzuje, že PN-ka stále trvá. Zamestnávateľ na tlačive nepotvrdzuje nič.

Ak piaty deň v novom mesiaci pripadá na nedeľu, Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti treba doručiť dopredu, do piatku – tretieho. Sociálna poisťovňa dávku nemocenské môže vyplatiť len na základe tohto tlačiva. Ak poistenec – poberateľ dávky toto tlačivo nestihne doručiť v stanovenom termíne a doručí ho až po piatom dni v mesiaci, nemocenskú dávku mu Sociálna poisťovňa vyplatí až v ďalšom výplatnom termíne. Pokiaľ toto tlačivo nedoručí vôbec, Sociálna poisťovňa nemocenské nevyplatí. Ak sa PN-ka týka len dní v rámci jedného mesiaca, napríklad od 3. novembra do 17. novembra, takéto tlačivo jej poberateľ nepotrebuje.

Priemerná PN-ka za prvý polrok 2019 trvala v Slovenskej republike 42 dní, takže predkladanie takýchto „lístkov na peniaze“ je bežnou záležitosťou. Najviac, dlhšie ako 60 dní, maródovali poistenci z okresov Stará Ľubovňa, Poprad a Sobrance. V roku 2018 Sociálna poisťovňa mesačne vyplatila v priemere vyše 121 tisíc dávok nemocenské (za PN), v priemernej výške 268 eur.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #péenka #nemocenské #choroba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku