Vianočné darčeky: Ako udržať peniaze pod kontrolou

22.11.2019 08:00
Vianočné darčeky

S blížiacim sa predvianočným obdobím máme tendenciu ľahšie podľahnúť nákupnému ošiaľu. Návod na to, ako si udržať financie pod kontrolou a nezruinovať pritom finančný rozpočet prináša Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

1. Analyzujte svoje financie

Skôr než pristúpite k nákupom vianočných darčekov dôkladne si zanalyzujte vašu finančnú situáciu.

2. Nakupujte v limitoch svojich možností

Platí základné pravidlo, míňať by sme mali iba toľko, koľko nám umožňuje náš finančný rozpočet.

3. Na finančnú rezervu nesiahajte

Finančná rezerva má svoj účel a má slúžiť na preklenutie nepredvídateľných udalostí ako je napríklad dlhodobá práceneschopnosť či strata zamestnania.

4. Nezadlžujte sa

Úverom sa financujú prostriedky dlhodobej spotreby, a preto by jeho splatnosť nemala byť dlhšia ako životnosť úverovanej veci. Z uvedeného dôvodu nákup vianočných darčekov na úver nie je vhodným riešením. Nezabúdajte na to, že úver je záväzkom na dlhodobé obdobie, ktorý je nevyhnutné splácať aj vrátane nákladov s nim súvisiacich. Cena vianočných darčekov zakúpených cez úver by sa tak značne predražila.

5. Nákupný zoznam dodržujte

Vyčleňte si celkovú sumu finančných prostriedkov na nákup vianočných darčekov a z tejto potom jednotlivo vymedzte sumu, ktorú chcete na toho ktorého obdarovaného minúť.

6. Porovnávajte ceny v obchodoch

Urobte si prieskum cien v kamenných a internetových obchodoch. Porovnajte ich a pre najvýhodnejšiu ponuku sa rozhodnite. Všeobecne platí, že ekonomicky výhodnejšie sú nákupy cez internet. Okrem toho, že nakupujete z pohodlia domova, môžete cenové relácie jednotlivých tovarov priebežne monitorovať a porovnávať. To vám umožní nekonať pod stresom a nákup si poriadne premyslieť.

7. Počkajte na výpredaje

Využite ponuku vianočných výpredajov s ktorými väčšina obchodníkov prichádza už začiatkom decembra. Nielenže na nákupoch ušetríte, ale ak s nimi začnete ešte v čase ich zahájenia, kedy je ponuka tovarov bohatá, budete mať aj z čoho vyberať.

8. Načasovanie je dôležité

Nákupom na poslednú chvíľu sa vyhýbajte. Tesne pred vianočnými sviatkami je ponuka tovaru značne obmedzená, navyše pod stresom pomerne ľahko podľahnete neuváženým nákupom a predraženým cenovým ponukám.

9. Výhodnosť ponuky overujte

Nepodľahnite tzv. bezkonkurenčným vianočným ponukám, ktoré sa už nikdy nebudú opakovať. Uvedomte si, že nápadne nízka cena sa nie vždy musí zákonite rovnať výhodnému nákupu. Cena je zväčša rovnaká t.j. taká aká bola pred zľavou. Preto si cenovú výhodnosť takejto „bezkonkurenčnej“ ponuky vždy overte.

10. Vytvorte si rezervu

Popri zostavovaní finančného rozpočtu na nákup vianočných darčekov nezabudnite aj na vyčlenenie finančných prostriedkov na zabezpečenie bežných výdavkov v období po sviatkoch, a to tak, aby ste obdobie do najbližšej výplaty prečkali bez finančnej ujmy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vianočné darčeky #Vianoce #financie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku