Čo predraží vianočné nákupy z e-shopov?

02.12.2019 06:00
eshop, e-shop, internet, kreditka, kreditná, karta
Ak sa euru v porovnaní s menou v danej krajine darí, Slováci si pri nákupoch môžu dovoliť viac. Autor:

Na to, koľko Slováci počas nákupov v okolitých krajinách v konečnom dôsledku minú, vplýva aj úroveň výmenných kurzov.

Vývoj kurzov praje tento rok nákupom v Maďarsku. No voči americkému doláru, čínskemu juanu alebo britskej libre euro v októbri oslabovalo.

To znamená, že v prepočte za jedno euro si našinec pri nákupe z tamojších e-shopov môže dovoliť o niečo menej ako vlani,Na konečnú úsporu má samozrejme vplyv aj cenová hladina v daných krajinách. Napríklad potraviny sú spomedzi okolitých krajín najlacnejšie v Poľsku, najdrahšie v Rakúsku. Oblečenie a obuv sú zase najlacnejšie v Maďarsku, rovnako ako tabak a alkohol.

„Aj naše štatistiky o platbách kartou potvrdzujú, že v predvianočnom období pravidelne stúpa počet a objem platieb kartou, a to nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Výnimkou nie sú ani e-shopy. Na výšku konečnej úspory pri týchto nákupoch však vplýva nielen cenová úroveň v krajinách, ale aj vývoj eura. Ak sa totiž euru v porovnaní s menou v danej krajine darí, Slováci si pri nákupoch môžu dovoliť viac. Naopak, pri oslabovaní európskej meny si môžu za rovnakú sumu dovoliť menej,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Na konečnú úsporu má samozrejme vplyv aj cenová hladina v daných krajinách. Vďaka tomu zostávajú nákupy v nich aj pri kurzových výkyvoch v neprospech eura stále výhodné. Napríklad potraviny sú spomedzi okolitých krajín najlacnejšie v Poľsku a najdrahšie v Rakúsku. Oblečenie a obuv sú zase najlacnejšie v Maďarsku. Podpisuje sa pod to aj výška dane z pridanej hodnoty, spotrebnej dane či veľkosť a s tým súvisiaca konkurencia na trhu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výmenný kurz #nákup cez internet #e-shop
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku