Medzi významnými daňovými zmenami roka 2019 bolo totiž aj zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. Nastavenie odpočítateľnej položky na daňovníka sa pritom roky nemenilo. Naposledy sa tak stalo ešte v roku 2014.
Ako uviedla Slovenská komora daňových poradcov, suma, o ktorú si môžu zamestnanci znížiť základ dane, porastie oproti predchádzajúcemu roku o približne 480 eur. Zmena totiž zvyšuje nezdaniteľnú časť základu dane od roku 2020 z 19,2-násobku na 21-násobok životného minima.
Fyzické osoby si tak za rok 2020 budú môcť zo základu dane odpočítať sumu 4 414,20 eura, kým v roku 2019 bola ročná výška nezdaniteľného minima na úrovni 3 937,34 eura. Podľa daňového poradcu spoločnosti LeitnerLeitner Martina Jakubca tak bude možné na daniach ušetriť takmer 72 eur ročne oproti stavu, keby sa nastavenie odpočítateľnej položky nemenilo.
Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane sa však stretlo aj so silným odporom samospráv. Zníženie výnosu dane z príjmov fyzických osôb totiž znamená aj zníženie príjmov samospráv. Celý výnos dane z príjmov fyzických osôb totiž putuje v rámci fiškálnej decentralizácie do rozpočtov miest, obcí a vyšších územných celkov. Rozpočty samospráv tak podľa prepočtov prídu týmto opatrením o zhruba 150 miliónov eur ročne.