Neplatenie výživného je trestné už po dvoch mesiacoch jeho neplatenia

Neplatenie výživného sa od začiatku budúceho roka stalo trestným činom už po dvoch mesiacoch jeho neplatenia v období dvoch rokov.

02.01.2020 08:44
rodina, jedlo, úsmev, štastie, deti, rodičia,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vyplýva to z novely zákona o náhradnom výživnom, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára. Do konca roka 2019 bolo neplatenie výživného trestné, ak rodič nezaplatil výživné tri mesiace v období dvoch rokov.

Takéto sprísnenie sa nepozdávalo prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorá novelu zákona z tohto dôvodu vetovala a žiadala toto ustanovenie z novely zákona vypustiť. Prezidentka tejto úprave vyčítala to, že môže viesť k zvýšenej kriminalizácii väčšieho počtu občanov a k pokračujúcej neschopnosti platiť určené výživné riadne a včas. Parlament však koncom novembra odmietol jej pripomienku a novelu zákona schválil v pôvodnom znení.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude podľa novely zákona podávať trestné oznámenie pri neplatení výživného a náhradné výživné od štátu bude dostupnejšie väčšiemu počtu matiek. Úrady práce a sociálnych vecí budú povinné podať trestné oznámenie na neplatiaceho rodiča pre podozrenie z trestného činu zanedbania povinnej výživy.

Zvýšila sa aj maximálna suma náhradného výživného od štátu, zo súčasných 115 eur do maximálnej výšky 355 eur. Dostupnosť náhradného výživného stúpne aj preto, že sa posunie maximálna hranica čistého príjmu rodiča, ktorý žiada o náhradné výživné. V súčasnosti môže mať rodič, prevažne matka, čistý príjem do 673 eur, po novom sa táto hranica zvýši na 1 010 eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #rodič #trestný čin #výživné #neplatenie výživného
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy