Fio bankaFio banka

Dobrovoľne poistená osoba môže využiť viacero balíkov

Existuje päť balíčkov pre dobrovoľne poistené osoby. Nie každá ich ale môže využiť všetky. Aké sú pravidlá pri dobrovoľnom poistení?

05.03.2020 10:07
živnostník, pásy trávy, práca Foto:
Byť len samostatne dobrovoľne poistenou osobou v nezamestnanosti môže len SZČO, ktorá je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená.
debata

1. Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

2. Dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné dôchodkové poistenie

3. Dobrovoľné dôchodkové poistenie

4. Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti
Byť len samostatne dobrovoľne poistenou osobou v nezamestnanosti môže len SZČO, ktorá je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená. A to aj v prípade, ak má prerušené poistenie z dôvodu ošetrovania blízkeho príbuzného a starostlivosti o dieťa a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok a súčasne nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

5. Dobrovoľné dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Túto kombináciu môže využiť tiež len živnostník, ktorý je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistený (a to aj v prípade, ak má prerušené poistenie z dôvodu ošetrovania blízkeho príbuzného alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok) a súčasne nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

Niektoré osoby nemôžu využiť určité balíky dobrovoľného poistenia:

  • Balíky č. 1 a 2 – nemôže ich využiť osoba, ktorá je zároveň aj povinne nemocensky poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.
  • Balík číslo 3 – nemôže ho využiť osoba s priznaným predčasným starobným dôchodkom.
  • Balíky číslo 1, 2, 4 a 5 – nemôže ich využiť osoba s priznaným starobným, predčasným, invalidným dôchodkom s mierou poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 % a poberateľ akéhokoľvek invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Platenie poistného na dobrovoľné poistenie

  • Po podaní prihlášky na dobrovoľné poistenie pobočka Sociálnej poisťovne pridelí dobrovoľne poistenej osobe variabilný symbol, ktorý uvádza pri platení poistného. Okrem neho pri platení poistného správne uvedie aj špecifický symbol a číslo účtu pobočky. Poistné sa platí za predchádzajúci kalendárny mesiac – do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.
  • Pri platbe poistného nepredpísaného rozhodnutím sa špecifický symbol uvádza v tvare mesiac a rok (napr. 072020). Ak dobrovoľne poistená osoba uhrádza poistné trvalým príkazom, uvádza špecifický symbol v tvare 88. Pri platbe poistného, ktoré je predpísané rozhodnutím, je špecifický symbol uvedený vo výrokovej časti rozhodnutia.
  • Dobrovoľne poistená osoba si sama určí vymeriavací základ, z ktorého bude platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa príslušných sadzieb poistného (s ohľadom na balík poistenia):
    • na nemocenské poistenie – 4,4 %
    • na starobné poistenie – 18 % (ak je sporiteľom v II. pilieri, Sociálna poisťovňa pošle 5 % príslušnej DSS)
    • na invalidné poistenie – 6 %
    • do rezervného fondu solidarity – 4,75 %
    • na poistenie v nezamestnanosti – 2 %

Príklad: Pani Erika si pri prihlasovaní na komplexný balík dobrovoľného poistenia v roku 2020 určila vymeriavací základ 600 eur (Od 1. januára 2020 do 31. decembra 2020 je minimálny vymeriavací základ 506,50 eura a maximálny vymeriavací základ 7 091,00 eura).

Z tohto vymeriavacieho základu si vypočíta 4,40 % na nemocenské poistenie (26,40 eura), 18 % na starobné poistenie (108 eur), 6 % na invalidné poistenie (36 eur), 4,75 % do rezervného fondu solidarity (28,50 eura) a 2 % na poistenie v nezamestnanosti (12 eur).

To znamená, že táto dobrovoľne poistená osoba bude povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie v sume 210,90 eura mesačne.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dobrovoľné poistenie #dobrovoľne poistená osoba