Mladí poľnohospodári môžu získať grant 50 000 eur

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poskytne mladým poľnohospodárom 13 miliónov euur. Žiadosti je možné podať do 30. júna 2020 na Pôdohospodársku platobnú agentúru.

02.03.2020 12:34
žena, farmárka, traktor Foto:
Práve mladí poľnohospodári sú často inovatívnejší, schopní reagovať na trh, využívať technológie a zavádzať moderné postupy.
debata (1)

Agrorezort vhlásil výzvu na podporu mladých poľnohospodárov. Chce tak pomôcť mladým poľnohospodárom pri začiatku ich podnikateľskej činnosti v oblasti rastlinnej aj živočíšnej výroby v krajine. Jeden mladý poľnohospodár môže od štátu získať až 50 000 eur.

Motivácia pre mladých

„Priemerný vek poľnohospodárov na Slovensku je takmer 50 rokov. Je to alarmujúce číslo, kvôli ktorému hľadáme spôsoby, ako mladých poľnohospodárov čo najviac motivovať. Aby si Slovensko tento sektor udržalo, štát musí mladých poľnohospodárov považovať za prioritu a hľadať spôsoby ako podporiť mladých ľudí, ktorí si k poľnohospodárstvu nachádzajú vzťah. Práve mladí poľnohospodári sú často inovatívnejší, schopní reagovať na trh, využívať technológie a zavádzať moderné postupy,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje nový impulz v podobe mladých ľudí a práve to je cieľom podopatrenia 6.1 Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky 2014 – 2020 „Pomoc na začatie podnikateľskej činnosti pre mladých poľnohospodárov“. Výška oprávnených výdavkov na jeden projekt predstavuje 50 000 eur pre jeden podnik. Oprávnené náklady sú výlučne náklady uvedené v podnikateľskom pláne. Ministerstvo na výzvu vyčlenilo celkom 13 000 000 eur.

Podpora je určená pre mladého poľnohospodára na začatie jeho podnikateľskej činnosti, spojenej s realizáciou jeho podnikateľského plánu v oblasti živočíšnej a špecializovanej rastlinnej výroby. Mladý poľnohospodár v čase podania žiadosti nemá viac ako 40 rokov (t. j. nedosiahol 41 rokov), má zodpovedajúce profesijné zručnosti a schopnosti a prvýkrát zakladá poľnohospodársky podnik ako jeho najvyšší predstaviteľ, resp. začína pôsobiť v poľnohospodárskom podniku ako jeho najvyšší predstaviteľ.

Žiadosť až v júni

„Žiadosť musí byť predložená najneskôr do 24 mesiacov od dátumu založenia podniku, resp. začatia pôsobenia v podniku,“ zdôraznil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Výzva na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PRV 2014 – 2020 je otvorená od 25. februára do 30. júna 2020. Samotné podávanie žiadostí bude prebiehať od 15. júna do 30. júna 2020 na Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Kritériá pre výber projektov, všeobecné podmienky pre poskytnutie príspevku, ako aj forma a spôsob preukázania plnenia kritérií a podmienok, sú podrobne popísané vo výzve, zverejnenej na webovom sídle PPA www.apa.sk.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #príspevok #farmár #grant #mladý farmár
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy