Vznikla nová forma pomoci rodičom postihnutých detí

Webová stránka a individuálne poradenstvo cez e-mail. Aj takto sa platforma rodín a Nadácia pre deti Slovenska snaží pomôcť rodičom v čase pandémie.

, 17.04.2020 13:29
kresba, deti, invalidný vozík, sadra, radosť Foto:
Na webovej stránke nechýbajú nápady a aktivity zamerané na zvládanie dňa s dieťaťom so zdravotným znevýhodnením, od ranného prebúdzania až po večerné zaspávanie.
debata

Rodiny detí so zdravotným znevýhodnením sa dočkali pomoci v čase pandémie. Platforma rodín v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska spustila stránku on-line podpory a návodov na zvládanie každodenných výziev v aktuálnej situácii. K dispozícii je aj individuálne poradenstvo prostredníctvom e-mailu.

Rodičia z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením ponúkajú od začiatku apríla návody na zvládanie situácie v čase krízy. Prostredníctvom podstránky #zvladnemetodoma radia spolu s odborníkmi, ako komunikovať s deťmi o pandémii, nastavovať priority či deliť čas medzi prácu a rodinu. "Reagujeme tak na ponuku rezortu školstva spolupracovať na tvorbe obsahu portálu www.ucimenadialku.sk práve v oblasti podpory rodičov detí so zdravotným znevýhodnením. Sekcia #zvladnemetodoma vznikla preto, aby sme nielen rodičom, ale aj odborníkom umožnili nachádzať nové dimenzie spolupráce,” približuje štatutárka Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením Jana Lowinski.

Na webovej stránke nechýbajú nápady a aktivity zamerané na zvládanie dňa s dieťaťom so zdravotným znevýhodnením, od ranného prebúdzania až po večerné zaspávanie. "Cieľom je upriamiť pozornosť rodičov a odborníkov na jeden spoločný cieľ, a to je rozvíjať potenciál dieťaťa v bežných činnostiach rodiny, ktoré sme pomenovali ako ,RUTINY’. Prostredníctvom nich dokážeme lepšie pracovať s časom všetkých členov rodiny, zbaviť sa pocitu frustrácie a tešiť sa z toho, že vieme rozvíjať potenciál dieťaťa aj takto,” dopĺňa Lowinski.

Na tvorbe obsahu sa podieľa tím rodičov a odborníkov z praxe. „Postupne budeme zverejňovať ďalšie nápady na aktivity, ako rozvíjať dieťa so špeciálnymi potrebami v domácom prostredí. Aj doma máme totiž množstvo príležitostí na to, aby sa deti učili nové veci a získavali nové zručnosti. Ďalšie rady od psychologičky a informácie, ktoré by mohli byť pre rodiny v období epidémie koronavírusu užitočné, budeme aktualizovať každý týždeň,“ hovorí Zuzana Suchová, koordinátorka projektu Inklulinka z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Nevyhnutnou súčasťou je súhrn užitočných linkov zameraných na aktuality v oblasti zdravia, vzdelávania a financií. Odkazujú nielen na štátne inštitúcie, ale aj organizácie a nadačné fondy na podporu rodín v neistej životnej situácii.

Stránka sa zameriava na tri oblasti, ktoré rodičov najčastejšie trápia, a to kompenzácie (príspevky a pomôcky), vzdelávanie a úradné náležitosti. Inklulinka funguje na báze peer to peer poradenstva, čo znamená, že rodičia sa môžu obrátiť na rodiča z Platformy rodín, ktorý ich vypočuje a poradí im, ako zložitú životnú situáciu riešiť. V prípade potreby rodič v poradni konzultuje podnet s právničkou špecializujúcou sa práve na oblasť právneho poradenstva osobám so zdravotným znevýhodnením.

Najčastejšie podnety rodičov sa týkajú nárokovateľných pomôcok a príspevkov pre ich rodiny. Častým problémom je zložitosť nariadení slovenských úradov a inštitúcií, ale aj vyhľadávanie informácií na ich webových stránkach. V prípade detí nad šesť rokov je to aj vzdelávanie a začleňovanie detí so zdravotným znevýhodnením či špeciálnymi potrebami do bežných škôl.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deti so zdravotným znevýhodnením #rady pre rodičov #Nadácia pre deti Slovenska
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy