Medzi dávky pre rodiny s deťmi patrí materské a ošetrovné, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Ich suma sa upravuje vždy k januáru kalendárneho roka.
Prídavky na deti a rodičovský príspevok zasa vyplácajú úrady práce a tie sa odvíjajú od súm životného minima, ktoré sa upravujú vždy k júlu a platia až do konca júna nasledujúceho roka. Ak matka pred narodením dieťaťa pracovala a splnila podmienky, dostane materské – ak bola v predchádzajúcom období povinne alebo dobrovoľne nemocensky poistená. „Teda buď platila ako živnostník alebo dobrovoľne poistená osoba poistné na nemocenské poistenie sama alebo tak za ňu robil zamestnávateľ,“ vysvetľuje riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
"Aby vznikol nárok na túto dávku, musí byť ten, kto o ňu žiada, nemocensky poistený v čase vzniku nároku na materské (alebo sa na neho musí vzťahovať v tom čase ochranná lehota) a nemocenské poistenie musí trvať najmenej 270 dní pred pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie), dobrovoľne alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba musí mať okrem toho poistné zaplatené včas a v riadnej výške,“ konštatoval Višváder.
Materské môžu poberať súčasne obaja rodičia. "Obaja rodičia môžu poberať materské po splnení zákonných podmienok súbežne v takom prípade, ak si nárok na materské uplatnia na dve rozličné deti. Materské teda nemôžu poberať súčasne na to isté dieťa,“ vysvetlil Višváder. „Štatistiku o tom, koľko rodičov poberá materské na dve rôzne deti, nevedieme,“ dodal.
Výška materského je rovnako u matky aj u otca 75 % z hrubého príjmu. Minimálne materské stanovené nie je, výšku dávky odzrkadľuje skutočný hrubý príjem zamestnanca.
Ak matka nespĺňa nárok na materské, dostáva od narodenia dieťaťa hneď rodičovský príspevok. Tí rodičia, ktorí pracovali a pred rodičovským poberali materské, dostávajú 370 eur. Tí, ktorí nepracovali pred narodením dieťaťa, dostávajú 270 eur. "Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku alebo do šesť rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,“ vysvetlila Mária Hrehová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
"Ak je materské nižšie ako rodičovský príspevok, mamička musí požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o výplatu rozdielu medzi dávkou materské a rodičovským príspevkom. K žiadosti o rodičovský príspevok je potrebné priložiť aj rozhodnutie o nároku na materské zo Sociálnej poisťovne, ktoré je mamičkám doručené automaticky po podaní Žiadosti o materské a v ktorom je uvedená aj výška materského na deň,“ priblížil podmienky Peter Višváder.
Ošetrovné
Nárok naň má matka či otec, ak ide o zamestnanca, povinne nemocensky poistenú či dobrovoľne nemocensky poistenú osobu alebo človeka v ochrannej lehote zo Sociálnej poisťovne
Výška dávky: 55 percent hrubého príjmu
Poskytovanie: najviac desať dní, navyše ak sa stará o viac detí len raz a v tom istom prípade len jednému poistencovi