Spotrebná daň: Koľko vytiahne z našej peňaženky? Koľko by bez nej stála cigareta či pivo?

, 26.08.2020 06:00

Viete, koľko by stál liter benzínu, krabička cigariet či poldecák tvrdého alkoholu, keby neboli spotrebné dane? Prečo ich štát zvyšuje a kam idú vybrané peniaze?

Téma spotrebných daní je opäť na stole. Ministerstvo financií navrhuje zvýšiť dane z tabakových výrobkov tak, že cena krabičky cigariet by od februára budúceho roka stála o 40 centov viac.

Čo vlastne sú spotrebné dane a kam idú tie, ktoré štát vyberie? Sú naozaj jednoduchým nástrojom politikov na zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu? Aký je podiel spotrebnej dane na konečnej cene vybraných tovarov? Platí, že ak štát zvýši spotrebnú daň, spotreba naozaj klesne? A koľko nám táto a ďalšie dane vytiahnu z našej vlastnej peňaženky?

Na to všetko v relácii Ide o peniaze odpovedá Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

O spotrebných daniach a ich vplyve na našu peňaženku hovorí Radovan Ďurana, analytik INESS.

Reláciu si môžete vypočuť aj ako podcast

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tabakové výrobky #spotrebná daň #Radovan Ďurana #pohonné hmoty #INESS #Ide o peniaze #alkohol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku