Tehotenské: Nová dávka pre budúce matky

Od začiatku budúceho roka by mali tehotné pracujúce ženy dostávať od 13. týždňa tehotenstva novú dávku, takzvané tehotenské. Jej suma sa bude odvíjať od ich zárobku. Rovnaká dávka čaká aj tehotné študentky, tie však dostanú jednotnú sumu - dvesto eur.

14.09.2020 08:00
tehotenstvo, žena, srdce, radosť Foto:
Ministerstvo určilo minimálnu sumu tehotenskej dávky, ktorá nemá byť nižšia ako 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu.
debata

Dostať by ho malo 21-tisíc pracujúcich tehotných žien. „Ministerstvo práce pripravilo na podporu budúcich matiek novelu zákona, podľa ktorej sa poskytne nemocensky poistenej žene od začiatku štvrtého mesiaca tehotenský príspevok. Podmienkou tohto nároku bude, ako je to v prípade materského, aspoň 270 dní nemocenského poistenia ženy v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva. Rovnako rezort práce navrhuje, aby sa príspevok poskytoval za dni vo výške 15 % denného vymeriavacieho základu. Vyplácať by ho mala Sociálna poisťovňa,“ približuje návrh novely zákona Daniela Rodinová z tlačového a komunikačného odboru rezortu práce.

Ministerstvo určilo minimálnu sumu tehotenskej dávky, ktorá nemá byť nižšia ako 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu. Na budúci rok tak najnižšia suma pri 30-dňovom mesiaci dosiahne 215,50 eura. Maximálna suma tehotenskej dávky pre ženy, ktoré v hrubom zarábajú 2 184 eur a viac, by mala dosahovať vyše 320 eur mesačne.

Pre nepracujúce tehotné študentky vysokých škôl a plnoleté tehotné študentky stredných škôl, ktorým nevznikne nárok na tehotenské, sa má od 13. týždňa tehotenstva zaviesť tehotenské štipendium v sume 200 eur. Nárok naň by malo mať približne 750 študentiek mesačne.

Zásadnú pripomienku má však k návrhu zákona Sociálna poisťovňa. Žiada, aby sa tehotenské začalo vyplácať o pol roka neskôr.

„Potrebujeme viac času. Do navrhovanej účinnosti zákona, teda do 1. januára 2021, sa Sociálna poisťovňa objektívne nedokáže technicky z hľadiska informačných systémov pripraviť na zavedenie novej právnej úpravy do praxe. V súčasnej krízovej situácii Sociálna poisťovňa a dodávatelia informačných systémov presunuli všetky kapacity na riešenie problematiky pandemických dávok a na zapracovanie ďalších právnych noriem, ktoré už boli prijaté v minulých mesiacoch,“ približuje dôvody riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Sociálna poisťovňa navrhuje, aby sa príspevok vyplácal až do skončenia tehotenstva, nie iba do vzniku nároku na materské. „Účelom dávky tehotenské je pokrytie zvýšených nákladov spojených s tehotenstvom. Keďže tehotenstvo sa končí až pôrodom, nie je zrejmé, prečo by mali mať poistenky nárok na tehotenské iba do začiatku 6. týždňa pred pôrodom, odkedy vzniká nárok na materské. Preto navrhujeme nárok na výplatu tehotenského neviazať na nárok na materské, ale aby sa istý čas tieto dávky prekrývali,“ dodal Višváder.

Zavedenie tehotenského štipendia by si malo z rozpočtu ministerstva školstva vyžiadať ročne 1,8 milióna eur, tehotenská dávka by mala v budúcom roku zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne o 54,2 milióna eur.

Rezort obrany žiada zaviesť tehotenskú dávku aj pre policajtky a vojačky

Rezort obrany žiada, aby nárok na plánovanú tehotenskú dávku mali aj policajtky a profesionálne vojačky. Uviedol to ako zásadnú pripomienku k návrhu zákona o finančnej podpore detí a rodín, ktorý vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Návrh zákona totiž podľa ministerstva neobsahuje ustanovenie, podľa ktorého by bolo možné obdobie výkonu služby profesionálneho vojaka hodnotiť ako obdobie nemocenského poistenia.

„Návrh zákona v predloženom znení je tak možné považovať za diskriminačný voči niektorým tehotným ženám, policajtkám, profesionálnym vojačkám, resp. bývalým policajtkám a bývalým profesionálnym vojačkám,“ uviedlo ministerstvo obrany. Rezort práce a sociálnych vecí totiž tehotenskú dávku zavádza iba vo vzťahu k ženám, ktoré splnili podmienky na jej vyplácanie výhradne podľa zákona o sociálnom poistení. Rezort obrany preto požaduje, aby nárok na novú dávku ženám vznikol aj na základe zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

„Zvýšené náklady na tehotenstvo, ktorými sa zavedenie novej dávky odôvodňuje, vzniknú rovnako aj v rodinách profesionálnych vojačiek a policajtiek,“ zdôrazňuje ministerstvo obrany. Náklady na výplatu tehotenskej dávky pre profesionálne vojačky na jeden rok predpokladá v sume 105-tisíc eur. „Výpočet predpokladaných nákladov na výplatu tehotenského vychádza z priemerného počtu 105 tehotných profesionálnych vojačiek v roku 2019, pričom sa očakáva, že dávku bude profesionálna vojačka poberať päť ukončených mesiacov,“ uviedol rezort obrany.

Rovnakú zásadnú pripomienku k návrhu zákona vznieslo aj ministerstvo vnútra. „Navrhujeme, aby nová dávka tehotenské patrila aj policajtke a profesionálnej vojačke, ktorých sociálne zabezpečenie je upravené v rámci osobitného systému sociálneho zabezpečenia,“ skonštatoval rezort vnútra. Náklady na výplatu tehotenského pre policajtky na jeden rok ministerstvo vnútra odhaduje na 157-tisíc eur.

(SITA)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nemocenské dávky #dávky od štátu #tehotenské