Priemerná exekučná zrážka z dôchodkov je vyše 58 eur

22.09.2020 10:37
dôchodca, závet, podpis, papier
Ilustračné foto. Autor:

Najväčšie exekučné zrážky z dôchodku mali k 31. augustu tohto roka poberatelia starobných dôchodkov, vyplácaných v súbehu s vdoveckých.

Priemerná zrážka z ich dôchodku z dôvodu exekúcie predstavovala 101,74 eura. V priemere dosahovala k tomuto termínu výška exekučnej zrážky spomedzi všetkých typov dôchodkov výšku 58,54 eura.

Najnižšie exekučné zrážky zrážala Sociálna poisťovňa na konci augusta vdovcom, poberajúcim vdovecký dôchodok v súbehu o sociálnym (9,35 eura). Poberatelia starobných dôchodkov (sólo) prichádzali z dôvodu exekúcie mesačne v priemere o 63,38 eura, poberatelia predčasných starobných dôchodkov (sólo) o 54,71 eura. Predčasní dôchodcovia, ktorí dostávajú dôchodok vyplácaný v súbehu, prichádzali o takmer raz tak veľkú sumu (v súbehu s vdovským o 100,02 eura a v súbehu s vdoveckým o 100,50 eura).

Celkovo Sociálna poisťovňa evidovala k 31. augustu 33 393 dôchodcov s exekučnou zrážkou.

V minulom roku bola situácia k 31. augustu podobná. Priemerná výška exekučnej zrážky bola vo výške 55,90 eura, teda o 2,64 eura nižšia ako tento rok. Najväčšie zrážky z dôchodkov mali poberatelia predčasného dôchodku vyplácaného v súbehu s vdoveckým – 112,76 eura.

Pre poberateľov akéhokoľvek typu dôchodku platí, že z mesačnej sumy jeho dôchodku nesmie byť zrazená základná suma, ktorá sa vypočítava z výšky životného minima pre plnoletú fyzickú osobu platnej v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa zrážky vykonávajú (od 1. júla 2020 je to 214,83 eura).

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dôchodok #exekúcia #exekúcia penzií #Sociálna poisťovňa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku