Ak poberáte príspevok na opatrovanie a ste poistencom štátu, nemôžete zároveň pracovať

28.09.2020 09:33
dôchodkyňa, opatrovateľka, česanie
Ilustračné foto. Autor:

Sociálna poisťovňa upozorňuje poberateľov príspevku na opatrovanie, že sa môžu stať poistencom štátu na účely dôchodkového poistenia len vtedy, ak zároveň nevykonávajú zárobkovú činnosť ako zamestnanci, resp. dohodári.

Ak poberateľ príspevku na opatrovanie začne pracovať ako zamestnanec alebo dohodár, čiže bude dôchodkovo poistený ako zamestnanec (bez ohľadu na výšku príjmu dosiahnutého zo zárobkovej činnosti), tak ho už Sociálna poisťovňa nemôže evidovať ako poistenca štátu, za ktorého poistné na budúci dôchodok odvádza štát. V takomto prípade – keď ho zamestnávateľ v Sociálnej poisťovni prihlási ako zamestnanca – ho Sociálna poisťovňa automaticky prestane evidovať ako poistenca štátu.

Zákon o sociálnom poistení stanovuje, že poistencom štátu na účely dôchodkového poistenia z dôvodu poskytovania peňažného príspevku na opatrovanie sa môže občan stať len vtedy, ak nie je povinne dôchodkovo poistený, napr. ako zamestnanec, nebol mu priznaný predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok a nedovŕšil dôchodkový vek.

Viac o tom, ktoré osoby a za akých podmienok sa môžu stať poistencom štátu, je na webovej stránke Sociálnej poisťovne tu: Matka-opatrovateľ-asistent

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #príspevok na opatrovanie #poistenci štátu #dohodári
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku