Ako nasporiť deťom na bývanie

Úspory sú dôležitá vec. Sporiť sa oplatí nielen sebe, ale aj svojim deťom. Vytvorená finančná rezerva im totiž v budúcnosti môže dopomôcť napríklad k vlastnému bývaniu.

12.05.2021 00:00
PSS, PR článok, reklama, nepoužívať

Myslieť na budúcnosť detí je dôležité a mnoho rodičov si uvedomuje, že lepšiu budúcnosť im zabezpečia aj finančné prostriedky. Jednou z možností, ako deťom finančne pomôcť v čase, kedy to budú potrebovať, je začať im čo najskôr sporiť. Stačí aj suma, ktorá priveľmi nezaťaží rodinný rozpočet, dôležitá je však pravidelnosť. Postupne za roky sporenia sa týmto spôsobom nazbiera celkom slušná suma. To, či v budúcnosti budete môcť deťom podať pomocnú ruku a zaobstarať im vlastnú strechu nad hlavou, závisí aj od toho, akú sumu im nasporíte. Bez dostatku finančných prostriedkov sa totiž byt či dom kupuje alebo rekonštruuje ťažko. Ak teda uvažujete nad tým, ako svojim potomkom raz zabezpečiť vlastný domov, je dôležité sa na tento krok čo najskôr pripraviť a rátať s tým, že prostriedkom k vlastnému bývaniu sú vopred pravidelne nasporené financie.

Možností, ako a kam „odkladať“ peniaze, je viacero. Finančné inštitúcie majú k dispozícii rôzne produkty. Dôležité je však ujasniť si cieľ, na ktorý si chcete nasporiť. V prípade, ak ide primárne o šetrenie na bývanie, tak sa oplatí uvažovať nad stavebným sporením. Vytvoríte tak totiž veľmi jednoducho svojim deťom dostatočnú finančnú rezervu, za ktorú vám raz v dospelosti určite budú vďačné. Pravidelné sporenie posunie vaše deti o krok bližšie k vlastnému bytu alebo domu a prispeje k potrebnej sume, ktorá vysnívanú nehnuteľnosť zaplatí.

Výhody sporenia

,,Stavebné sporenie je primárne určené na sporenie a financovanie bývania. Rodičia najčastejšie sporia deťom peniaze na obdobie, keď sa deti rozhodnú osamostatniť. Takto nasporené prostriedky môžu potom deti využiť na financovanie alebo dofinancovanie svojho budúceho bývania, modernizáciu toho súčasného či na ich prvú finančnú rezervu do budúcnosti,“ vysvetľuje produktový manažér Prvej stavebnej sporiteľne Martin Fuzák. V prípade, ak rodičia zmenia plány na financovanie bývania pre deti a tieto nasporené prostriedky budú potrebovať využiť oni, tak majú do dosiahnutia plnoletosti ich detí možnosť si zmluvu o stavebnom sporení bezplatne previesť na seba a nasporené prostriedky využiť na financovanie svojho bývania. Výhoda stavebného sporenia je v tom, že klient sa pri uzatvorení zmluvy o stavebnom sporení nezaväzuje, že musí pravidelne sporiť nejakú určenú sumu. Môže sporiť podľa svojich možností a výšky príjmu. ,,Treba si však uvedomiť, že ak rodič sporí dieťaťu na budúce bývanie, tak tomu by mala aj zodpovedať výška vkladov na sporenie. A keď klient bude sporiť napríklad len 20 eur mesačne, tak tomu bude zodpovedať aj výška nasporenej sumy po šiestich, desiatich alebo 18 rokoch sporenia, " dodáva Fuzák.

Výhodou stavebného sporenia je určite aj jeho flexibilita. Dobu sporenia aj výšku vkladov si klient určí sám podľa svojich aktuálnych možností a výšky príjmu. Práve táto flexibilita pomáha predísť obave sporiteľa, že v určitom časovom období nezvládne platiť dohodnutú sumu. Ak by sa totiž v budúcnosti jeho finančná situácia zmenila, nemusí byť kvôli svojmu stavebnému sporeniu v strese – parametre si jednoducho upraví tak, ako to aktuálne potrebuje.

Dlhodobé sporenie

Sporenie na bývanie je dlhodobá záležitosť. Rozmýšľať o sporení by preto mali už rodičia malých detí. Kedysi bolo na Slovensku pekným zvykom darovať batoľaťu už pri jeho narodení alebo krste zmluvu o stavebnom sporení a sporili mu na ňu často napríklad starí rodičia, teta, strýko… A keď dieťa oslávilo plnoletosť, bolo na štart do života už celkom dobre pripravené. „Súčasná epidemiologická situácia nám všetkým ukázala, aké je dôležité mať vlastný domov. Všetci totiž trávime doma oveľa viac času ako kedysi, a preto je pre nás vlastné bývanie, v ktorom sa budeme cítiť dobre, jedna z najpodstatnejších vecí, ktoré dnes potrebujeme k spokojnému životu. Faktom však naďalej ostáva, že na to, aby sme získali vlastnú strechu nad hlavou, budeme potrebovať v budúcnosti dostatok finančných prostriedkov. Ak si teda chceme zabezpečiť domov pre seba aj svoju rodinu, je dôležité sa na tento krok pripraviť a rátať s tým, že prostriedkom k vlastnému bývaniu sú vopred nasporené financie,“ dodáva Fuzák z Prvej stavebnej sporiteľne.

Netreba zabúdať ani na to, že ak dnes uvažujete o kúpe nehnuteľnosti, približne 20 % z jej hodnoty musíte mať vopred nasporených. A pri súčasných cenách bytov a domov to často nebýva zanedbateľná suma. Aj v tomto prípade teda platí, že kto šetrí, ten býva. Alebo ešte lepšie povedané – kto šetrí dlhšie, ten býva lepšie.

Aj vy sa chcete postarať o budúcnosť svojich detí? Všetky potrebné informácie nájdete na webovej stránke Prvej stavebnej sporiteľne. Využite možnosť videohovoru alebo si dohodnite prostredníctvom jednoduchého formulára na www.pss.sk stretnutie s obchodným zástupcom PSS.

PSS, PR článok, reklama, nepoužívať Čítajte viac Potrebujete úver na bývanie?
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
chyba