Z 13. a 14. platu treba zaplatiť odvody

Viacerí zamestnávatelia na Slovensku poskytujú svojim zamestnancom tzv. 13. a 14. plat, najčastejšie pred letnými dovolenkami a pred vianočnými sviatkami.

26.05.2021 14:30
debata (2)

V tejto súvislosti im Sociálna poisťovňa pripomína, že od tohto roku už nie je výplata 13. alebo 14. platu oslobodená od platenia sociálnych odvodov.

V praxi to znamená, že 13. a 14. plat vyplatený zamestnancovi v roku 2021 a neskoršie je vymeriavacím základom zamestnanca a zamestnávateľ je tak povinný z týchto platov odviesť poistné na sociálne poistenie.

výpoveď, práca, nezamestnanosť, nezamestnaný Čítajte aj Pre priznanie dávky v nezamestnanosti poistenie nemusí byť nepretržité

Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancom 13. a/alebo 14. plat, tieto je potrebné vykázať ako bežnú súčasť vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie v mesačných výkazoch poistného a príspevkov. Výkazy odosiela zamestnávateľ elektronicky Sociálnej poisťovni vo svojich lehotách splatnosti poistného.

Do 31. decembra 2020 platilo, že 14. plat, vyplatený v roku 2019 alebo 2020, nebol najviac do výšky 500 eur súčasťou vymeriavacieho základu zamestnanca a od platenia sociálnych odvodov bol oslobodený. K zmene – zrušeniu oslobodenia od platenia poistného – došlo na základe novely zákona o sociálnom poistení a novely zákona o dani z príjmov od 1. januára tohto roku.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanec #odvody #poistné #13. a 14. plat
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy