Od júla je vyšší príspevok na opatrovanie aj na osobnú asistenciu

Viac ako 76-tisíc opatrovateľov a osobných asistentov dostane viac peňazí. Prvé zvýšenie pocítia už v auguste, keď im bude vyplatený príspevok za mesiac júl.

26.07.2021 08:00
rodina, prechádzka, park, invalidný vozík Foto:
Príspevok na opatrovanie stúpne na úroveň minimálnej mzdy a osobní asistenti dostanú po novom 4,82 eura za hodinu.
debata

Vláda totiž schválila návrh nariadenia na zvýšenie hodinovej sadzby osobnej asistencie výšky peňažného príspevku na opatrovanie z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Tí, ktorí pomáhajú ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), tak dostanú vyšší príspevok, to aj napriek zvýšeným výdavkom štátneho rozpočtu v súvislosti s pandémiou.

„Opatrovateľ v produktívnom veku, ktorý opatruje jednu fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ak dostane po novom príspevok vo výške čistej minimálnej mzdy pre tento rok, teda 508,41 eur mesačne. Zvyšuje sa aj hodinová sadzba osobnej asistencie, a to na 4,82 eura," uviedla hovorkyňa rezortu práce Michaela Slivková Kirňaková.

Opatrovateľovi v produktívnom veku, ktorý opatruje jednu osobu s hendikepom, sa príspevok zvyšuje o 31,70 eura a dosiahne sumu čistej minimálnej mzdy pre tento rok. „Ak opatruje dve a viac osôb, dostane viac o 42,16 eura, teda 676,22 eura mesačne. Ak opatrovanie jednej osoby so zdravotným postihnutím vykonáva opatrovateľ poberajúci niektorú z dôchodkových dávok, dostane príspevok v polovičnej výške, to znamená 254,22 eura mesačne pri opatrovaní jednej osoby,“ dodala Slivková Kirňaková.

Zvýšenie hodinovej sadzby osobnej asistencie na výšku 4,82 eura predstavuje pri priemernom mesačnom rozsahu osobnej asistencie 140 hodín navýšenie príspevku na osobnú asistenciu o 89,60 eura mesačne.

ruky, opora, spolu Čítajte viac Osobný asistent či opatrovateľ? Ich úlohy sú odlišné

Navýšenie opatrovateľského príspevku sa v tomto roku pozitívne dotkne asi 40 890 opatro­vateľov v produktívnom veku a približne 23 700 opatro­vateľov poberajúcich dôchodkovú dávku. Vyšší príspevok na osobnú asistenciu pocíti 11 820 poberateľov. Osobná asistencia je pomoc fyzickej osobe s ŤZP pri stanovených činnostiach, ktorú vykonáva osobný asistent. Jej účelom je, okrem iného, podporiť nielen sociálne začlenenie hendikepovaného človeka, ale aj jeho nezávislosť či podporiť jeho pracovné, vzdelávacie a voľnočasové aktivity. Rozsah osobnej asistencie sa určuje podľa stanoveného zoznamu činností, ktoré nemôže osoba s hendikepom vykonávať sama, a počtu hodín potrebných na ich vykonanie.

Peňažný príspevok na opatrovane slúži na zabezpečenie pomoci osobe s ŤZP pri úkonoch sebaobsluhy, starostlivosť o domácnosť či realizovaní sociálnych a vzdelávacích aktivít. Poskytuje sa osobe, ktorá osobne opatruje osobu so zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie a je jej rodinným príslušníkom, alebo s ňou býva.

Výšku peňažného príspevku na opatrovanie upravuje zákon o kompenzáciách v závislosti od toho, či opatrovanie vykonáva osoba, ktorá poberá niektorú z dôchodkových dávok, resp. nepoberá (v tzv. produktívnom veku), od počtu opatrovaných fyzických osôb s ŤZP od rozsahu poskytovaného opatrovania. V závislosti od týchto skutočností ustanovuje zákon o kompenzáciách peňažný príspevok na opatrovanie v siedmich výškach.

seniorka, dôchodkyňa, nemocnica, choroba Čítajte aj Mizivé mzdy, 24-hodín na nohách a zavalené prácou. Správa odhaľuje pozadie opatrovateliek v Rakúsku

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #príspevok na opatrovanie #ťažko zdravotne postihnutí #ŤZP #osobná asistencia #opatrovateľský príspevok #príspevok na osobnú asistenciu