ŤZP: Rady, kde a ako sa môžete pracovne realizovať a osobnostne rozvíjať

Všetci zdravotne znevýhodnení ľudia čelia problémom pri hľadaní zamestnania. Prinášame tipy, ako si túto situáciu môžete zlepšiť.

28.10.2021 10:00
práca, invalidný dôchodca, vozíčkar, vozík, Foto:
Ponúknite svoje skúsenosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Možno ste dobrý v angličtine alebo zručný maliar. Vaša pomoc sa určite niekde zíde.
debata

1. Poznajte svoje schopnosti
Na jednu stranu viete, aké aktivity a činnosti vykonávať nemôžete. Zamerajte sa však na to, v čom vás vaše zdravotné znevýhodnenie neobmedzuje a rozvíjajte práve tieto svoje schopnosti a prednosti.

2. Nájdite si prácu
Že ste o tomto kvôli svojmu znevýhodneniu doteraz neuvažovali? Možnosti existujú. Skúste chránené dielne alebo sa obráťte na rôzne inštitúcie, ktoré združujú zdravotne znevýhodnených a pomáhajú im, napr. Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR alebo Slovenský zväz zdravotne postihnutých. Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím IPR vám tiež môže pomôcť v rôznych oblastiach.

3. Urobte si svoj projekt
Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu či vytvoriť si blog? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. Práve svoje znevýhodnenie môžete využiť ako inšpiráciu. Tak vznikli aj slovenské projekty handicup.sk, parking4disabled alebo lol.go-ok.eu.

invalid,pracujúci, postihnutý, vozíčkár Čítajte viac Príspevky na podporu zamestnávania či podnikania - rok 2021

4. Choďte na podujatia
V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa na nich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či stretnutie ľudí s podobným znevýhodnením už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebudú.

5. Začnite študovať
V škole si môžete doplniť alebo rozšíriť kvalifikáciu. Ak sa rozhodnete študovať v dennej forme, môžete si vybaviť individuálny harmonogram štúdia. V externej forme prebieha vyučovanie väčšinou počas sobôt. Akékoľvek prekážky, na ktoré v škole natrafíte, určite vyriešite v spolupráci s vedením školy.

6. Zúčastnite sa na kurze
Ak do školy predsa len nemôžete chodiť, vyskúšajte rôzne kurzy. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, naučiť sa základy programovania či grafiky. On-line kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Odporúčame stránky Coursera.com, Codeacademy.com alebo Memrise.com. Môžete tiež skúsiť slovenskú stránku Naucmesa.sk, vďaka ktorej sa sám môžete stať lektorom v oblasti, v ktorej sa vyznáte. Opäť môžete využiť svoje znevýhodnenie a zorganizovať napr. kurz chodenia na vozíčku alebo poslepiačky. Fantázii sa medze nekladú.

hendikep, muž, práca, ŤZP, protéza, , sklad Čítajte viac Zdravotne postihnutí ľudia: Hľadáte prácu? Kto pomôže

7. Staňte sa dobrovoľníkom
Ponúknite svoje skúsenosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Možno ste dobrý v angličtine alebo zručný maliar. Vaša pomoc sa určite niekde zíde. Alebo naberte úplne nové skúsenosti ako dobrovoľník v oblasti, v ktorej ste doteraz nepôsobili. Môžete skúsiť projekty volunteer.go-ok.eu alebo www.dobrovolnickecentra.sk.

Zdroj: profesia.sk

Čo by ste mali vedieť…

  • občanov so zdravotným postihnutím „definuje“ zákon o službách zamestnanosti,
  • nárok na dôchodok či príspevky definuje zákon o sociálnom poistení,
  • pracovnoprávne vzťahy upravuje Zákonník práce,
  • všetky náležitosti rieši Sociálna poisťovňa,
  • náležitosti týkajúce sa práce riešia Úrady práce.
práca, zamestnanec, ŤZP, invalid, barle Čítajte viac Chyť sa svojej šance. Nový projekt podporuje vznik pracovných miest a rozbeh podnikania

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rady #hľadanie práce #tipy #zdravotne znevýhodnení