Sporenie a investovanie: Rady, príklady, otázky a odpovede

Aký je medzi nimi rozdiel? Odborník František Burda radí, ako investovať na auto, pre deti či na penziu. Odpovedá tiež na vaše otázky.

18.11.2021 10:00
manželia, úsmev, radosť, peniaze, bankovky,... Foto:
Ak sa rozhodneme investovať jednorazovo, odporúča sa aj túto sumu rozdeliť na niekoľko častí.
debata

Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním?

Sporenie

  • typickými sporiacimi produktmi sú bežný účet, sporiaci účet alebo termínovaný vklad v banke
  • ide skôr o kumulovanie peňazí – prebytočnej hotovosti v banke
  • je ideálne pre udržanie finančnej rezervy
  • k peniazom sa viete dostať prakticky okamžite
  • sporiace produkty však majú veľmi nízke, takmer nulové úročenie, čiže vinou inflácie na nich svoje peniaze znehodnocujete
  • ak napríklad necháte na svojom bežnom účte ležať 1 000 eur, pri inflácii 4,6 % budú mať o rok hodnotu len 954 eur, čiže si za ne môžete kúpiť menej
  • pre nízke úroky preto sporenie nie je vhodné na dlhodobé zhodnocovanie pe­ňazí

Investovanie

  • na rozdiel od sporenia ide o zhodnotenie finančných prostriedkov
  • účelom investovania je dosiahnuť zisk, čiže okrem odkladania peňazí vďaka vyšším úrokom, resp. výnosom dostanete aj niečo „navyše“
  • vaše peniaze tak rokmi nestrácajú na hodnote, ale zarábajú
  • investovať môžete pravidelne napr. 25, 50 či 100 eur mesačne, ale aj jednorazovo, ak máte k dispozícii vyššiu sumu peňazí – napríklad 1 000, 5 000 eur a podobne
  • výšku investovanej sumy môžete kedykoľvek zmeniť – zvýšiť alebo aj znížiť, v závislosti od vašej aktuálnej finančnej situácie
  • k investovaným peniazom sa v prípade potreby viete dostať do 2 dní (alebo do týždňa, v závislosti od zvoleného finančného produktu)
  • typickými a často využívanými investičnými produktmi sú podielové fondy, indexové fondy – ETF, akcie, dlhopisy alebo investičné zlato
Video
Ide o peniaze - o peniazoch a investíciách bývalého tenistu Dominika Hrbatého. Odvysielané 3. 11. 2021.
rodina, obývačka, gauč, radosť, tablet, zábava Čítajte aj Ako si upratať v rodinnom rozpočte?

Príklady investovania na auto, pre deti či na dôchodok

Radí odborník František Burda, investičný analytik FinGO.sk

Príklad č. 1: Chcem si nasporiť na budúcoročnú dovolenku okolo 2 000 eur
Pri takejto krátkej dobe sporenia (jeden rok) je veľmi ťažko v súčasnosti počítať s nejakým zhodnotením. Pri ročnom sporení naozaj ešte nemôžeme hovoriť o investovaní. Odporúčam odkladať si aspoň 166 eur mesačne a odkladať si ich na konzervatívny sporiaci účet alebo depozitné konto, aby ste tieto peniaze nemali na očiach a neminuli ich.

Príklad č. 2: Chcem si nasporiť za 3 roky na auto sumu 8 000 eur
Opäť ide o pomerne krátky investičný horizont. Pri troch rokoch sporenia si treba odkladať približne 205 eur mesačne a spolu s 5 % zhodnotením dosiahnete svoj cieľ 8-tisíc eur. Odporúčam vyváženú investičnú stratégiu, teda nedávať všetky peniaze do akciových fondov, ale mať aj istotu v dlhopisoch.

Príklad č. 3: Chcem nasporiť dieťaťu sumu 10 000 eur
Ak začnete so sporením už od narodenia, tak napríklad 20 rokov je výborný časový horizont, pretože suma na konci sporenia bude veľmi zaujímavá. Pri 5 % ročnom zhodnotení stačí odkladať mesačne čiastku, ktorá nezruinuje váš rodinný rozpočet – v tomto prípade stačí 25 eur mesačne. Čiže ide vlastne len o 1 euro denne, aby ste svojmu dieťaťu po 20 rokoch vybrali sumu 10 000 eur. Tento dlhý časový horizont vám umožňuje ukladať peniaze do akciových alebo indexových fondov a alternatívou je aj priamo si sporiť do zlata.

Pavol Kožík, Proxenta Čítajte viac Investovať sa dá aj do nehnuteľností. Zisk može byť až 40 percent za 5 rokov

Príklad č. 4: Chcem sa pripraviť na dofinancovanie hypotéky a za 10 rokov nasporiť sumu 30 000 eur
V dnešnej dobe banky vyžadujú spolufinancovanie kúpy nehnuteľnosti do výšky 20 %. Preto pri cene nehnuteľnosti 150 000 eur klient potrebuje mať svoje zdroje vo výške 30 000 eur. Túto sumu si viete spolu so zhodnotením investície 5 % ročne našetriť za 10 rokov pri mesačnom odkladaní sumy 190 eur. Odporúčam vybrať si akciové fondy, keďže 10 rokov je dostatočne dlhý čas, nemusíte riešiť rozloženie investície aj do konzervatívnejšej zložky.

Potrebujete pomôcť? Naši odborníci vám poradiaísť na Rady Pravdy

Príklad č. 5: Chcem si sporiť na lepší dôchodok
Môžeme si to uviesť na príklade. Ak by ste si začali v 25 rokoch odkladať 50 eur mesačne, takto môžete mať po 40 rokoch navkladaných 24 000 eur, ale vďaka dlhodobému horizontu a výnosu 6 % ročne budete mať na dôchodku nasporenú sumu cca 100 000 eur. Ale ak by ste si začali odkladať 50 eur na dôchodok až v 45 rokoch, tak si za 20 rokov sporenia do odchodu do dôchodku nasporíte len 12 000 eur, ktoré sa vám zhodnotia na sumu vyše 23 000 eur. So sporením na dôchodok naozaj netreba čakať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #financie #sporenie #investovanie #otázky a odpovede #František Burda