Pokračovanie článku: Dávky 2022: Čo sa zmení pre zamestnancov a SZČO

Gastrolístky a finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia

Do sumy 2,81 eura, teda do 55 % aktuálnej základnej sumy stravného, tak bude po novom nezdanený gastrolístok aj finančný príspevok. Príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu aj nad túto sumu zostáva naďalej nezdanený. Gastrolístok bol pritom doposiaľ nezdanený celý. Pri finančnom príspevku, ktorý aj predtým bol nezdanený do 55 %, sa nič nemení. "V takomto nastavení to nemôže mať žiadny negatívny vplyv na verejné financie,“ priblížil zmenu šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič.

Od 1. marca tohto roka si u zamestnávateľa, ktorý dovtedy zabezpečoval stravovanie formou tzv. gastrolístkov, zamestnanci môžu vybrať medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie. Ak zamestnávateľ prispieva v týchto prípadoch na stravovanie v rozsahu upravenom v Zákonníku práce, z hľadiska daní a odvodov podľa predkladateľov neexistuje rozdiel medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.

Zmena nastane aj u živnostníkov. Daňovník, ktorý si uplatňuje preukázateľné daňové výdavky v daňovej evidencii či vedením účtovníctva, už nebude musieť preukazovať výšku stravného daňovým dokladom. Od 1. januára teda nebude potrebné pre uplatnenie týchto výdavkov mať doklad o nákupe stravy alebo o nákupe stravovacích poukážok. Ide o zníženie administratívnej záťaže, pretože sa vychádza z predpokladu, že každý niečo na obed konzumuje a vždy je potrebné na to určitú sumu vynaložiť, a to bez ohľadu na to, ako si túto stravu zabezpečí.

Nižšia ale bude suma, ktorú si živnostník po novom bude môcť uplatniť bez dokladu – 55 % z hodnoty stravného, a teda 2,81 eura (55 % z 5,10 eura). Do konca tohto roka platí, že do daňových výdavkov sa uznáva 100 % tejto sumy, teda 5,10 eura, ale je potrebné ju dokladovať.

TASR, dh
rodina, radosť Čítajte aj Dávky 2022: Vyššie materské, tehotenské aj prídavok na dieťa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zmeny v roku 2022 #úrazové dávky #minimálna mzda #gastrolístky #dávky od štátu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy