Pokračovanie článku: Aké budú nové sumy dávok pre rodičov?

Aké budú nové sumy tehotenskej dávky?

Dávka je určená pre ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva (27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu) a sú nemocensky poistené (zamestnankyne, samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne nemocensky poistené osoby) alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota po skončení nemocenského poistenia. Ďalšiu kategóriu tvoria budúce mamičky, ktoré majú v tento deň prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne, ktorým trvá pracovný pomer) alebo z dôvodu poberania rodičovského príspevku (samostatne zárobkovo činné osoby), ak nevykonávajú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ďalšou podmienkou nároku na tehotenské je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva a v prípade samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne nemocensky poistených osôb aj zaplatenie poistného včas a v správnej výške (nedoplatok musí byť nižší ako 5 eur). Nová dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené tzv. tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu.

tehotenstvo, tehotná žena, bruško, pohoda, pohodlie Čítajte viac Budúce mamičky, nezabúdajte na dávku tehotenské. Môžete o ňu požiadať až tri roky spätne

Minimálne tehotenské

Zákon určuje aj minimálnu výšku tehotenského, ktorú musí budúca mamička dostať, ak splní podmienky na jeho priznanie. Tehotenské tak nebude môcť byť nižšie ako 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu.

rok 2021

  • minimálne tehotenské na deň je 7,18028000 eura, teda 215,50 eura pri 30-dňovom mesiaci a 222,60 eura pri 31-dňovom mesiaci,
  • maximálne tehotenské na deň je 10,77042 eura, teda 323,20 eura pri 30-dňovom mesiaci a 333,90 eura pri 31-dňovom mesiaci.

rok 2022

  • minimálne tehotenské na deň bude v sume 7,44987000 eura, teda 223,50 eura pri 30-dňovom mesiaci a 231,00 eura pri 31-dňovom mesiaci,
  • maximálne tehotenské na deň bude v sume 11,17480500 eura, teda 335,30 eura pri 30-dňovom mesiaci a 346,50 eura pri 31-dňovom mesiaci.
rodina, falošný úsmev, šetrenie, prasiatko Čítajte viac Rodiny dostanú viac peňazí

Popri tehotenskej dávke možno naďalej pracovať

Sociálna poisťovňa dávku poskytuje až do skončenia tehotenstva (pôrodom, umelým prerušením tehotenstva alebo spontánnym potratom). Na rozdiel od väčšiny nemocenských dávok môžu budúce mamičky popri jej poberaní zároveň pracovať či podnikať, teda mať ďalší príjem alebo poberať iné dávky, ako sú napr. materské, nemocenské či rodičovský príspevok.

Ako o tehotenské požiadať a ako ukončiť jeho poberanie

Ak sa domnievate, že spĺňate podmienky nároku na tehotenské a dosiaľ ste nepodali žiadosť, požiadajte svojho gynekológa, aby vám tlačivo Žiadosť o tehotenské, ktoré má od Sociálnej poisťovne k dispozícii, dodatočne potvrdil. Žiadosť potom predložte miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Môžete tak urobiť elektronicky cez elektronický formulár Žiadosť o tehotenské, ku ktorému priložíte kópiu/sken 1. strany žiadosti (strana potvrdená lekárom). Nárok na dávku si môžu mamičky uplatniť až tri roky spätne, o nič teda nemusia prísť. Stále ešte môžu získať finančnú pomoc na kompenzáciu zvýšených výdavkov v období tehotenstva, ktorá im pomôže preklenúť nové životné obdobie.

Po pôrode, resp. po ukončení tehotenstva netreba zabudnúť ani na povinnosť oznámiť ukončenie tehotenstva. Pobočke je potrebné zaslať Potvrdenie o skončení tehotenstva. Tlačivo má k dispozícii a rovnako ho vystaví lekár zdravotníckeho zariadenia, v ktorom bolo tehotenstvo ukončené alebo gynekológ, ktorý sa o ukončení tehotenstva dozvedel. Lekár na tlačive potvrdí dátum ukončenia tehotenstva. Je potrebné, aby lekárom potvrdené tlačivo poistenka doručila pobočke čo najskôr.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rodičovský príspevok #materské #dávky pre rodičov #príklad #dávky od štátu #tehotenské #zmeny v roku 2022
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy