Zamestnanec si už môže vybrať medzi gastrolístkami a finančným príspevkom

Výška finančného príspevku na stravovanie sa zhoduje s výškou príspevku na gastrolístky. Minimálna výška príspevku je 55 % minimálnej hodnoty stravovacej poukážky.

, 12.01.2022 10:00
strava, jedlo, stravovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie, ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku, alebo zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie. Zákon pripúšťa aj zdravotné dôvody a stanovuje, že zamestnanec má nárok na finančný príspevok na stravovanie, ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

Rozhodnutie zamestnanca

Ak firma nezabezpečuje zamestnancom žiadnym spôsobom stravovanie, vzniká im nárok vybrať si medzi gastrolístkami a finančným príspevkom. Ak zamestnanec dostával gastrolístky, má právo žiadať o finančný príspevok a zamestnávateľ musí jeho vôľu rešpektovať. Zamestnanec môže rozhodnutie opäť po roku zmeniť. Ak si zvolí príspevok, gastrolístky môže teda znova začať dostávať až po 12 mesiacoch. Túto možnosť zaviedol minulý rok Zákonník práce.

Výška príspevku

Výška finančného príspevku na stravovanie je zhodná s výškou príspevku na gastrolístky. Minimálna výška príspevku je 55 % minimálnej hodnoty stravovacej poukážky. Zamestnávateľ môže prispieť zamestnancovi na každé jedlo najviac do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, platí teda, že maximálna výška príspevku sa zhoduje s touto sumou. Ak zamestnávateľ neprispieva na stravovanie iným zamestnancom, suma finančného príspevku na stravovanie je najmenej 55 % minimálnej hodnoty stravovacej poukážky, najviac však 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Zamestnávateľ, ktorý ešte pred 1. marcom 2021 alebo v období od 1. marca 2021 do 31. decembra 2021 uzatvoril zmluvu o zabezpečení gastrolístkov alebo iných stravovacích poukážok, do skončenia účinnosti tejto zmluvy, najneskôr do 31. decembra 2021, nie je povinný poskytnúť zamestnancom možnosť výberu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #stravovanie #gastrolístky #finančný príspevok na stravovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy