Telefonovanie v aute vás od augusta vyjde draho. Za čo budú pokuty až do výšky 300 eur?

Parlament schválil zmeny v zákone o cestnej premávke, ktorý od augusta, okrem iného, výrazne postihuje telefonovanie počas jazdy a bude to považovať za závažné porušenie pravidiel. Za telefonovanie zaplatí vodič na mieste 150 eur, v správnom konaní až 300 eur.

17.06.2022 16:30
Apple, CarPlay, iPhone, auto, smartfón, telefón Foto:
Telefonovanie
debata (3)

Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Nepozornosť a rozptyľovanie sa za volantom patrí v posledných rokoch medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd a to dokonca aj smrteľných. Podľa štatistiky Policajného zboru SR za minulý rok tvoria nehody spôsobené porušením povinností vodiča (nevenovanie sa vedeniu vozidla, telefonovanie a pod.) až 47 % všetkých nehôd.

V prípade tých smrteľných je nepozornosť za volantom takisto na 1. mieste a tvorí až za 29 % všetkých nehôd so smrteľnými následkami, minulý rok ich počet dokonca stúpol. Nasleduje nedovolená rýchlosť (27 %) a nesprávny spôsob jazdy (13 %).

Video
Ide o právo: Registrácia, prihlásenie, odhlásenie, prepis motorového vozidla. S Janou Alušíkovou (advokátska kancelária MPH) - odvysielané 20. 5. 2022.

Alarmujúce sú aj zistenia z iných európskych krajín, ktoré hovoria, že vodiči si riziko telefonovania za volantom uvedomujú, napriek tomu sa používania mobilov v aute nevzdávajú. Prieskum expertnej organizácie DEKRA ukázal, že v Nemecku občas používa svoj mobil za volantom až 55% vodičov, používanie smartfónu bolo dokonca najbežnejším typom rozptyľovania sa počas jazdy. Najčastejšie dôvody vziať smartfón do ruky sú prichádzajúce SMS alebo správy WhatsApp, či notifikácie na sociálnych sieťach. Dobrá tretina všetkých vodičov ich počas jazdy aspoň občas číta. Jedna štvrtina vodičov prijíma prichádzajúce telefonické volania bez handsfree zariadenia, každý piaty vodič sám píše správy a každý šiesty zasa niekomu volá bez handsfree.

Video
O právach polície aj vodičov pri cestnej kontrole s Katarínou Kasalovou z advokátskej kancelárie MPH - odvysielané 29. 1. 2021.

Nebezpečenstvo narastá pri písaní sms

Aby ste mali lepšiu predstavu: Písanie do mobilu je zhruba to isté, ako keby vodič počas jazdy na pár sekúnd zavrel oči. Ak ide o mikrospánok, o nebezpečenstve nikto nepochybuje. Pre mnohých vodičov je však celkom normálne sedieť za volantom a hľadieť na mobil. A pritom je efekt v podstate rovnaký. Kto sa pri rýchlosti 50km/h tri sekundy miesto na cestu pozerá na mobilný telefón, prejde počas tejto doby skoro 42 metrov naslepo. Po piatich sekundách je to skoro 70 metrov!

Video
O právach polície aj vodičov pri cestnej kontrole s Katarínou Kasalovou z advokátskej kancelárie MPH - odvysielané 29. 1. 2021.

Poisťovne reagujú

Na tieto alarmujúce zistenia už reagujú aj poistenie vo svete. V niektorých krajinách západnej Európy venujú poisťovne vodičom bez smartfónu za volantom prémiu až do 50 % z ceny povinného zmluvného poistenia. Niektoré americké poisťovne zasa začali vyvíjať technológiu, ktorá monitoruje pohyb a narábanie so smartfónom v aute – zariadenie monitoruje, či mobil ležal v čase jazdy vodorovne, či došlo k odomknutiu obrazovky, kedy sa použili jednotlivé aplikácie a pod. Informácie získané z tejto technológie poisťovne vyhodnotia a ak by sa potvrdilo používanie mobilu počas jazdy, poisťovňa by takýmto vodičom mohla zvýšiť poistné.

„Aj keď u nás zatiaľ používanie smartfónu alebo akéhokoľvek mobilného telefónu počas jazdy nemá vplyv na poistné plnenie ani výšku poistného, chceme varovať vodičov, aby mobily počas jazdy odložili. Štatistika smrteľných nehôd následkom používania smartfónov je naozaj alarmujúca. Z našich zistení navyše vyplýva, že používanie mobilu sa stáva nebezpečným nielen počas jazdy autom ale aj pre iných účastníkov cestnej premávky. Evidujeme prípady, keď chodci vošli na cestu pri čítaní správ v mobile, resp. so slúchadlami na ušiach a nehody mali fatálne následky,“upo­zorňuje manažér likvidácie poistenie škôd z motorových vozidiel UNIQA Jiří Moravec.

Ako uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, poisťovne všeobecne uvádzajú, že preukázať takéto pochybenie pri dopravnej nehode spôsobené rozptyľovaním a konkrétne aj obsluhou mobilného telefónu nie je jednoduché. V inej situácii sa však ocitne vodič, ktorý spôsobil škodovú udalosť preukázateľným závažným porušením predpisov. Typický je príklad alkoholu v krvi vinníka škody. Poisťovňa síce aj v tomto prípade uhradí spôsobené škody, avšak následne má právo vymáhať si vyplatenú sumu od vinníka práve v dôsledku porušenia poistných podmienok.

Jediná sankcia za škodu spôsobenú používaním mobilu za volantom je teda podľa vyjadrení spoločnosti FinGO.sk v zásade len zo strany polície. Avšak už sa vyskytol podľa ich vyjadrení prípad v Českej republike, kde súd rozhodol v prospech poisťovne, ktorá krátila poistné plnenie z havarijného poistenia za výrazné porušenie predpisov cestnej premávky.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #pokuta #auto #telefonovanie #telefonovanie za volantom