Pri uplatňovaní daňového bonusu na deti bude možné zohľadniť príjem oboch rodičov

Rodič, ktorý si vzhľadom na výšku svojho čiastkového základu dane nemohol počas roka uplatniť plnú sumu daňového bonusu, tak bude môcť urobiť pri podaní daňového priznania, v ktorom uvedie aj čiastkový základ dane druhého rodiča.

10.07.2022 09:32
deti, leto, melón Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Pri uplatňovaní daňového bonusu na nezaopatrené deti bude možné zohľadniť príjem oboch rodičov. Rodič, ktorý si vzhľadom na výšku svojho čiastkového základu dane nemohol počas roka uplatniť plnú sumu daňového bonusu, tak bude môcť urobiť pri podaní daňového priznania, v ktorom uvedie aj čiastkový základ dane druhého rodiča. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania.

„Navrhovaným spôsobom si môže daňovník po skončení zdaňovacieho obdobia podaním daňového priznania uplatniť vyššiu sumu daňového bonusu na dieťa v porovnaní so sumou daňového bonusu, na akú by mal nárok, ak by pri jej výpočte vychádzal z percentuálneho limitu čiastkového základu dane len jednej posudzovanej osoby," uviedlo ministerstvo financií. Rodič si tak bude môcť dodatočne uplatniť nárok na zvyšnú sumu daňového bonusu na deti v prípade, ak sčítaním čiastkových základov dane oboch rodičov bude mať rodina nárok na plnú sumu daňového bonusu na deti.

senior, opatrovateľka, opatrovateľ, starostlivosť Čítajte aj Chcete dostať od štátu 100 eur? Požiadajte o ne! Čas máte do konca augusta

Ministerstvo odhaduje, že v budúcom roku túto možnosť využije 26,8 tisíca rodín, v roku 2024 približne 24,4 tisíca rodín a v roku 2025 zhruba 22,3 tisíca rodín.

Daňový bonus na dieťa vo veku nad 15 rokov od začiatku tohto mesiaca stúpol na 40 eur a na dieťa do 15 rokov na 70 eur. Do konca júna pritom na dieťa vo veku do šiestich rokov dosahoval 47,14 eura, na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov to bolo 43,60 eura a na dieťa nad 15 rokov 23,57 eura. Od začiatku budúceho roka sa má maximálna suma daňového bonusu na dieťa nad 15 rokov zvýšiť na 50 eur a na dieťa do 15 rokov na 100 eur.

platy, graf, mzdy Čítajte aj Ponúkané platy v inzerátoch narástli o 13 %. Zhltne ich však inflácia

Na maximálne sumy daňového bonusu pritom nebudú mať nárok všetci pracujúci. Suma daňového bonusu na deti sa totiž podľa nových pravidiel obmedzí podľa výšky čiastkového základu dane rodiča. Pri zamestnancovi ide o jeho hrubú mzdu zníženú o sociálne a zdravotné odvody, ktoré platí zamestnanec. V prípade samostatne zárobkovo činnej osoby ide o čistý príjem, teda o príjem znížený o výdavky súvisiace s podnikaním, ako aj o sociálne a zdravotné odvody.

Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane. Pri dvoch deťoch pôjde o najviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

stravovanie, gastrolístky, stravné lístky Čítajte aj Papierové gastrolístky sa od budúceho roka menia na elektronické karty

Ak rodič ako zamestnanec zarába v hrubom 650 eur, po odpočítaní sociálnych a zdravotných odvodov jeho čiastkový základ dane dosahuje 562,90 eura. Pri štyroch nezaopatrených deťoch vo veku do 15 rokov bude daňový bonus tvoriť najviac 41 percent zo sumy 562,90 eura, teda 230,79 eura. Tento rodič tak od júla tohto roka nebude mať nárok na daňový bonus na štyri deti v sume 280 eur a takisto od začiatku budúceho roka nebude mať nárok na daňový bonus v sume 400 eur. Ak však rezort financií umožní zohľadniť aj čiastkový základ dane druhého rodiča, v daňovom priznaní podanom za predošlý rok si bude môcť rodič dodatočne uplatniť vyššiu sumu daňového bonusu na deti.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #deti #rodičia #daňový bonus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy