Dlžníkom bude môcť Sociálna poisťovňa zadržať vodičský preukaz

Poslanci NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová a Peter Pčolinský tiež navrhujú zaviesť tzv. generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne.

26.08.2022 13:42
vodicsky preukaz, poplatky, penzista Foto: ,
debata (2)

Od začiatku februára budúceho roka by mala mať Sociálna poisťovňa právo vymáhať svoje pohľadávky aj tým, že dlžníkovi zadrží jeho vodičský preukaz. Týkalo by sa to pritom len tých dlžníkov, ktorých príjmy nie sú priamo podmienené držbou vodičského preukazu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý do parlamentu predložili poslanci NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová a Peter Pčolinský. Parlament by sa mal týmto návrhom zaoberať na septembrovej schôdzi.

Navrhovanou novelou zákona sa má tiež zaviesť tzv. generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za obdobie pred 1. júlom tohto roka za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné. Penále by dlžníkom poisťovňa odpustila vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného za obdobie pred 1. júlom tohto roka najneskôr do 31. augusta 2023.

Okrem vymáhania pohľadávok zadržaním vodičského preukazu obsahuje navrhovaná novela zákona aj ďalšie nástroje na vymáhanie pohľadávok Sociálnej poisťovne. Ide o oprávnenie zriadiť záložné právo na majetok dlžníka Sociálnej poisťovne a vymáhanie pohľadávok prikázaním inej peňažnej pohľadávky. Ako uviedli poslanci za hnutie Sme rodina, pri týchto návrhoch vychádzali z dlhodobých odporúčaní Národného kontrolného úradu SR a aplikačných skúseností Finančného riaditeľstva SR pri vymáhaní daňových nedoplatkov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #vodičský preukaz #neplatiči